Čtyřdenní rádio i klip k písni Here Comes The Sun. Deska Abbey Road od Beatles slaví 50 let od vydání

Deska Abbey Road od Beatles slaví 50 let. | Foto: badgreeb RECORDS | Zdroj: Flickr.com | CC BY 2.0

Jedna z nejslavnějších desek historie se mohla jmenovat Everest a na jejím obalu mohla být fotografie z Himálaje. Všechno ale nakonec skončilo jinak. Přesně před 50 lety britští Beatles vydali album Abbey Road.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky archivní nahrávce, která vznikla před více než 50 lety, jsme se přesunuli do legendárního britského studia Abbey Road. Stejnojmenné album ve studiu 2 v něm členové kapely Beatles nahrávali půl roku.

Bylo to v době, kdy skupina byla na pokraji rozpadu. I tak je ale na 17 nahrávkách znát snaha odejít z hudební scény se slávou, kterou v roce 1962 uchvátili celý svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deska Abbey Road slaví 50 let

První strana LP Abbey Road je složená ze singlů, na druhé jsou pak delší písně, někdy spojené v jeden celek. Většinu z nich složila dvojice John Lennon a Paul McCartney, dvě napsal George Harrison a k mikrofonu se dostal i bubeník Ringo Starr.

Album otvírá nahrávka Come Together. Před 50 lety ji na Radiu Luxembourg představoval John Lennon takto: „Tahle píseň mohla být na druhé straně alba, ale nakonec jsme se ji rozhodli dát jako otvírák. Je podle mě nejlepší z celé desky. Myslím si, že to album je takové docela veselé. Ale můj názor může být zkreslený, protože je to prostě moje dítě. Má osobitý zvuk.“

Sir Ringo Starr, bubeník slavných Beatles získal šlechtický řád. 'Budu ho nosit ke snídani,' prohlásil

Číst článek

Výroční rádio

Fanoušci můžou půl století od vydání posledního studiového alba Beatles oslavovat se speciálním digitální rádiem. Na čtyři dny ho spustila britská BBC a vysílá přímo ze studia Abbey Road. Nabízí speciální program se známými osobnostmi, které budou vzpomínat na takzvanou beatlemanii. Vůbec poprvé taky vychází videoklip k písni Here Comes The Sun.

Do dubna 1970, tedy do doby, než se Beatles rozpadli, se prodalo sedm milionů kopií desky Abbey Road. Dnes je tohle číslo pětinásobné.

Album proslavily nejen písně, ale i obal, na kterém čtveřice John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr přechází přes ulici. Přechod se stal tak slavným, že se na něm už desítky let fotí turisté z celého světa. A často se tam tak tvoří dopravní zácpy.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme