Nejvíc nominací na Anděla posbírala skupina Lucie, Bára Poláková a Kapitán Demo

Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl mají Bára Poláková, skupina Lucie a Kapitán Demo. Členové České hudební akademie je nominovali ve třech kategoriích. Po dvou nominacích mají Mandrage, Monkey Business a také nováčci The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku a zároveň bodovat ve staronové žánrové kategorii rock.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listopadový koncert Lucie v Ostravě. | Zdroj: Profimedia

Skupina Povodí Ohře je adeptem na dva žánrové Anděly za rock a alternativu. Pořadatelé cen to ve středu oznámili na setkání s novináři v Praze.

„Celkově pod dohledem státního notáře ve čtrnácti kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků,“ uvedla ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) Petra Žikovská.

Hudebník Jiří Burian: Úspěch Kapitána Dema je ironií osudu, nikdy bych to nečekal

Číst článek

Českou hudební akademii tvoří hudební odborníci z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla. Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny se budou předávat 5. března v pražském Foru Karlín v přímém přenosu České televize.

Čtrnáct kategorií

V prestižní kategorii Album se bude rozhodovat mezi nahrávkou Evolucie skupiny Lucie, deskou Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a albem ZE.MĚ od Báry Polákové. Novinkou letošních Andělů je kategorie klasika, ve které získaly nominace Česká filharmonie, Epoque Quartet a Martinů Voices.

Ceny se budou udělovat ve 14 kategoriích – album, skladba, skupina, sólový interpret, sólová interpretka, objev, videoklip, síň slávy, alternativa a elektronika, folk, jazz, klasika, rap a rock.

„Jména vystupujících na samotném ceremoniálu i na venkovním pódiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď patří všem po zásluze nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ sdělila k programu chystaného galavečera Lucie Hájková.

Ceny Anděl ovládla kapela J.A.R. Do Síně slávy vstoupil Merta. 'Jste padlí andělé,' vzkázal politikům

Číst článek

„Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“ dodala.

J.A.R. ovládla loňské Anděly

V Radě České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, znovu usedli také hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, šéfka české pobočky IFPI Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil a nově také skladatel a kytarista Michal Pavlíček.

V loňských Cenách Anděl kapela J.A.R. proměnila tři ze čtyř nominací. Členové České hudební akademie jí přisoudili vítězství v prestižní kategorii Album roku (Eskalace dobra), stali se skupinou roku a jejich píseň Zhublas je skladbou roku. Neproměnili tak jedinou ze svých nominací kategorii videoklip roku, ve které uspěla zpěvačka Barbora Poláková se singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka.

Skupina Mirai ze čtyř nominací proměnila jednu v kategorii objev roku. V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka se svou písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break. Do Síně slávy akademie uvedla folkového písničkáře Vladimíra Mertu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme