‚Zmatení, ale vděční.‘ Billie Eilish ovládla hlavní kategorie cen Grammy, hudebníci oslavovali Bryanta

Americké hudební ceny Grammy už znají své majitele. Nejvíc, celkem pět, si jich ze slavnostního večera odnesla 18letá zpěvačka a skladatelka Billie Eilish. Zvítězila ve všech čtyřech hlavních kategoriích: nejlepší album roku, nejlepší píseň, nejlepší nahrávku a objev roku. Letos se sošky zlatých gramofonů předávaly v 85 kategoriích.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celý večer začal dojemným proslovem letošní moderátorky Alicie Keysové, která ho na poslední chvíli musela změnit kvůli nedělní tragické smrti basketbalisty Kobeho Bryanta. Právě v losangeleské Staples aréně, kde se Grammy předávaly, Bryant hrál během své profesionální kariéry.

„Všichni teď cítíme obrovský smutek. Los Angeles, Amerika i celý svět dnes ztratili hrdinu,“ řekla v úvodu 15násobná držitelka Grammy.

Po dojemné písni, která patřila zesnulému basketbalistovi, začal tří a půl hodinový slavnostní přenos, ve kterém vystoupili někteří z nominovaných – například zpěvačka a rapperka Lizzo, Jonas Brothers nebo Aerosmith, kteří letos slaví půl století na hudební scéně.

Nejúspěšnější Bille Eilish měla šest nominací, a téměř všechny z nich proměnila. Stala se objevem roku a vyhrála i v těch nejdůležitějších kategoriích. Za píseň Bad Guy získala Grammy za nejlepší nahrávku roku.

„Nenapsali jsme si žádnou řeč, protože jsme nenatočili tohle album, abychom s ním vyhráli Grammy. Nemysleli jsme si, že by mohlo někdy něco vyhrát. Udělali jsme album o depresi, sebevražedných myšlenkách a o klimatických změnách,“ uvedl Finneas O'Connell, bratr a skladatel zpěvačky. „A teď tu stojíme zmatení, ale vděční,“ dodal.

Osmnáctiletá Billie Eilish se stala jednou z nejmladších držitelek ceny Grammy. O rok tak předběhla Beyoncé a Rihannu, které svůj první zlatý gramofon získaly v 19 letech.

Bodoval Černobyl i Lizzo

Dvě Grammy získala taky Lady Gaga za písně k filmu Zrodila se hvězda. Zajímavá je také cena pro tvůrce seriálu Černobyl za nejlepší soundtrack k audiovizuálnímu dílu. Tři nominace proměnila i 31letá zpěvačka a rapperka Lizzo, která vstupovala do ceremoniálu s nejvíce nominacemi. 

Celkem 62. hudební ceny Grammy se předávaly v 85 kategoriích. Právě kvůli tomu jsou Grammy často kritizovány nejen ze stran televizních diváků, ale i hudebních kritiků.

„Je to stále hodně. Během slavnostního přenosu se stejně uděluje jenom asi osm kategorií. Zbytek se předává mimo televizní kamery. V Americe je ale hodně hudebních žánrů, asi to tak musí být. Ale je to naprosto nepřehledné,“ uvedl pro Radiožurnál hudební publicista Honza Dědek. 

„Na druhou stranu diváci se stejně nejvíc těší na hlavní kategorie, jako jsou nejlepší album nebo píseň roku.“

 V minulosti se ceny Grammy předávaly ještě ve více kategoriích. Nejvíc v historii, 110, jich bylo v roce 2009. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13 tisíc členů americké hudební akademie.

Hlavní kategorie 62. hudebních cen Grammy

Album roku
When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (Billie Eilish)

Nahrávka roku
Bad Guy (Billie Eilish)

Píseň roku
Bad Guy (Billie Eilish)

Nejlepší nový umělec
Billie Eilish

Kompletní přehled výsledků najdete zde.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme