Osvěžení po horkém dni v rytmu jazzu. Česká filharmonie zahraje na Hradčanském náměstí

Hlavně milovníci jazzu si přijdou na své na open air koncertu České filharmonie. Na pražském Hradčanském náměstí jím od 21.15 čeští filharmonici uzavřou svoji už 121. sezonu. Radiožurnál natáčel na jedné z posledních zkoušek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie (ilustrační foto) | Foto: Česká filharmonie, Václav Jirásek

Pilně zkoušeli na čtvrteční koncert filharmonici i hosté. „Hlavní hvězdou bude trumpetista Wynton Marsalis se svým seskupením, které se jmenuje Jazz at Lincoln Centre Orchestra. A ti tedy vystoupí s Českou filharmonií," prozradil generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Česká filharmonie koncert pod širým nebem pořádá už popáté. Začínala s nimi na Staroměstském náměstí, pak se filharmonici přesunuli k Pražskému hradu. Pro letošek se rozhodli pro jazzové skladby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zkoušce České filharmonie natáčela Regina Květoňová

Vychází to z plánované dramaturgie: sudé roky hrají na zakončení sezony české skladby s českými umělci, v lichých dávají přednost jazzu. Toto spojení je pro Davida Marečka velmi přirozené. Podle něj se v klasické symfonické hudbě 20. století jazzové prvky objevují pravidelně. Například v hudbě Bohuslava Martinů nebo Igora Stravinského.

Na Hradčanském náměstí se budou hrát například skladby Duka Ellingtona nebo Irvinga Millse. Americký klarinetista a saxofonista Viktor Gojz, který s Českou filharmonií také vystoupí, byl už na zkouškách nadšený.

„Spolupráce s Českou filharmonií je výborná. Vždycky je skvělé, když přijede do jakékoli země na světě a lidé hrají vaši hudbu, v mém případě americký jazz. Je to skutečně úžasné a zde máme možnost zase rozšířit naši síť muzikantů, kteří hrají jazz a rozumí mu. Můžeme ho spolu sdílet a užívat si ho," říká Gojz.

Z počasí muzikanti strach nemají, horko ani déšť je podle jejich slov od hraní nezastaví.

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme