Pražští filharmonici jednají s magistrátem a ministerstvem kultury o náhradě za zrušené turné v Číně

Orchestr PKF - Prague Philharmonia jedná s Prahou a ministerstvem kultury o možné náhradě výpadku příjmů způsobeného tím, že Čína zrušila jeho plánované turné. Filharmonici to ve čtvrtek oznámili v tiskové zprávě s tím, že od obou institucí cítí vstřícnost. Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) poskytne orchestru významnou slevu z pronájmu Obecního domu na zahajovací koncert sezony. Ministerstvo také hledá cestu, jak orchestru pomoci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orchestr PKF | Foto: Milan Mošna | Zdroj: PKF

Čína rozhodla o zrušení turné kvůli kladnému postoji magistrátu k Tchaj-wanu a k Tibetu.

Čínská kritika Prahy: Petříček se znovu sejde s velvyslancem Čangem

Číst článek

Zástupci pražské koalice se před nedávnem shodli na tom, že ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstraní článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

„V současné době probíhají intenzivní jednání se zástupci ministerstva kultury a magistrátu hlavního města Prahy o nalezení alternativních zdrojů, které by nahradily výpadek v plánovaných příjmech PKF – Prague Philharmonia pro letošní rok z důvodu zrušení zamýšlených koncertů v Čínské lidové republice. Velice si vstřícnosti a ochoty obou institucí o situaci jednat a vyřešit ji vážíme,“ uvedl předseda správní rady orchestru Martin Klimpl.

Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury řekla, že ředitel orchestru ministerstvo ve středu o situaci informoval a úřad jedná o možnostech, jak nahradit výpadek z příjmů.

PKF – Prague Philharmonia je orchestr bez stálého zřizovatele a není příspěvkovou organizací, není ani přímo napojen na žádný veřejný rozpočet. Podle výroční zprávy na webu orchestru za rok 2018 měla společnost jako hospodářský výsledek ztrátu 1,75 milionu korun. Z hlavní činnosti přitom měla ztrátu 2,9 milionu, částečně ji kompenzovala ziskem z doplňkové činnosti ve výši 1,16 milionu korun.

Pražští filharmonici zahráli na Rock for People s Vypsanou fixou. Zazněla i skladba složená počítačem

Číst článek

‚Podmínky odmítáme‘

Podle Klimpla Čína turné zrušila kvůli politickým postojům magistrátu. Členové orchestru se následně odmítli politicky vymezit proti hlavnímu městu, jak po nich Peking požadoval.

„Pokud by nám byly kladeny jakékoliv podmínky - protože to bylo ze strany pořadatele naznačováno, že bychom se měli vymezit proti prohlášení vedení Prahy směrem k Čínské lidové republice ve vztahu k Tchaj-wanu -, tak to odmítáme,“ uvedl Klimpl.

Primátor Hřib uvedl, že město orchestr odškodní. „Plánovanou kompenzací ze stany Prahy pro PKF je významná sleva z nájmu na zahajovací koncert jejich sezony, který se v prostorách Obecního domu uskuteční 11. září. Na tento koncert jsou již teď k dispozici v prodeji vstupenky,“ uvedl. Obecní dům město vlastní prostřednictvím své firmy.

Rusko, Kuba, Venezuela a další. Na 37 zemí vyjádřilo v OSN podporu čínské politice vůči Ujgurům

Číst článek

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang ve čtvrtek vyzval vedení Prahy a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Hřib reagoval, že partnerství českého a čínského hlavního města má být apolitické a pokud jde o vztahy obou zemí, Čína by se měla zaměřit na plnění investic v tuzemsku, které v minulosti slíbila. Podotkl také, že zrušení už slíbeného koncertního turné PKF - Prague Philharmonia ukazuje na to, že Čína není spolehlivý obchodní partner.

Kvůli situaci se chce ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sejít s čínským velvyslancem. Ministr považuje za nešťastné, že by politika měla zasahovat do kultury. Upozornil také na to, že vláda nemůže ovlivňovat kroky demokraticky zvolené samosprávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme