Finále hudební soutěže Concertino Praga má tři české zástupce. Závěrečné koncerty proběhnou v září

Porota mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga vybrala distančně na konci dubna finalisty. Česko bude mít v závěrečné fázi rovnou tři zástupce – dva z nich se utkají spolu v komorní kategorii, třetí soutěží mezi sólisty, informovali pořadatelé v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-Dur | Foto: Fotobanka Pixabay

Ve finále sólové kategorie se kromě českého zástupce objeví i hudebníci ze Slovenska, Maďarska a Německa – o vítězství se utkají klavíristé Ryan Bradshaw, Ildikó Rozsonits, Jan Schulmeister a houslista Mark Lewin.

Na čtyřech koncertech Pražského jara bude moci být až 300 posluchačů, podmínkou bude negativní test

Číst článek

„V dlouholeté historii soutěže je to velmi zajímavý moment, kdy je finále takto národnostně pestré,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

V komorní kategorii bude mít Česká republika hned dva zástupce: Duo Mráček - Pěruška a Trio Vyšehrad, které doplní rakouské Trio INNsolitus a Veloce String Quartet z Polska.

Porota už navíc rozhodla o udělení dalších cen - Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladatelova díla získalo bulharské Lora and Syon Duo, Veloce String Quartet z Polska získal Cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, cenua pro nejúspěšnějšího českého účastníka byla udělena klavíristovi Janu Schulmeisterovi.

Pandemii navzdory

Úspěch českých hudebníků je podle organizátorů významný i vzhledem k problémům spojených s pandemií koronaviru.

„Jsme rádi, že letošní Concertino Praga, navzdory pandemické situaci, oslovilo tolik mladých muzikantů. Obzvláště nás potěšila velká účast v komorní kategorii, jejíž nástrojové složení bylo opravdu pestré. Jsme rádi, že jsme dětem dali v tuto nelehkou dobu směr a cíl, a že se jim podařilo překonat veškeré nástrahy spojené s přípravou a natáčením v době lockdownu. Měly to letos opravdu složité.“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Finále sólové kategorie se koná 18. září v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s arménským dirigentem Vahanem Mardirossianem. Finálový koncert komorní kategorie proběhne v klášteře sv. Anežky České 17. září. Obě finále vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-Dur. Absolutní vítězové obou kategorií získají možnost natočit v Českém rozhlase vlastní desku, dalšími cenami jsou finanční stipendia.

CONCERTINO PRAGA

Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky se koná od roku 1966. Jedná se o víceoborovou soutěž, jejímž posláním je vyhledávat mimořádné talenty do 15, resp. 16 let. Zakladatelem soutěže je Československý rozhlas, od roku 2020 ji pořádá Český rozhlas společně d Akademií klasické hudby. Soutěžící posuzuje mezinárodní odborná porota ve dvou kategoriích – sólové a komorní hry.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme