Veronské divadlo neumožní koncert neofašistů věnovaný Palachovi. Úřady nad ním ale už převzaly záštitu

Divadlo v severoitalské Veroně, kde se měl tuto sobotu konat koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřeklo organizátorům pronájem sálu. Místní úřady – městské i provinční – ale záštitu nad akcí potvrdily, informoval italský tisk. Podle nedávného vyjádření filozofa Václava Bělohradského, který v Itálii žil padesát let, má italská radikální pravice Palacha za symbol už od jeho upálení v roce 1969.

Verona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„(Jan Palach) je symbolem svobody proti všem diktaturám a připomínat si ho je správné,“ komentoval rozhodnutí předseda obecní rady Ciro Maschio z krajně pravicové strany Bratři Itálie. | Foto: Kristina Roháčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sdružení Nomos, které koncert takzvaného nazi rocku organizuje, o pronájem sálu s kapacitou necelých 400 míst požádalo divadlo Teatro Stimmate už loni v listopadu. Kongregace Congregazione delle Sacre Stimmate, založená na počátku 19. století, která divadlo vlastní, s tím nejprve souhlasila. Po kritice z Itálie i Česka vlastník divadla v úterý pronájem odřekl.

České velvyslanectví v Itálii bojuje proti radikální pravici, která zneužívá Palachovo jméno

Číst článek

Podle deníku Il Giornale bylo dosud prodáno 320 lístků a organizátoři nyní musí hledat náhradní prostor. Jeden lístek stojí 16 eur (asi 410 Kč). Divadlo Teatro Stimmate se nachází v centru Verony, necelý kilometr od balkonu shakespearovské Julie Kapuletové.

Hlavní organizátor akce a člen místního zastupitelstva Andrea Bacciga uvedl, že výtěžek z koncertu měl jít na pomoc místním lidem, které loni v září postihla povodeň, a že kongregace se chce od aféry distancovat.

Pod záštitou úřadů

Záštitu nad akcí nicméně v pondělí potvrdily jak provinční, tak obecní úřady. Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal v deníku La Repubblica Paolo Berizzi, který o celé kauze informoval již dříve.

„(Jan Palach) je symbolem svobody proti všem diktaturám a připomínat si ho je správné,“ komentoval rozhodnutí předseda obecní rady Ciro Maschio z krajně pravicové strany Bratři Itálie.

„Jestliže si jej někdo připomíná a další proti tomu protestují, místo aby na něj také vzpomínali, vyznívá to divně. Polemiky i očerňovací a mystifikační kampaň, kterou v médiích v posledních týdnech rozpoutala krajní levice, jsou motivem, proč patronát (nad akcí) potvrdit,“ dodal.

„Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici,“ komentoval minulý týden pro Radiožurnál souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za „nepřijatelné“.

Deník Il Giornale zdůrazňuje, že proti koncertu se nyní postavila i církev – alespoň tak interpretuje rozhodnutí kongregace spravující divadlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme