Ve věku 91 let zemřel legendární skladatel filmové hudby Ennio Morricone

Ve věku 91 let zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone, informují dnes italská média. Svými melodiemi doprovodil Morricone více než 500 filmů a seriálů, například legendární snímek Tenkrát na Západě. Mnohokrát zavítal i do České republiky, naposledy byl v lednu loňského roku v Praze. Slavný skladatel podle deníku Corriere della Sera zemřel v noci na pondělí na římské klinice na následky pádu.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ennio Morricone během dirigování při pražském koncertu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Morricone si nejprve v roce v roce 2007 převzal čestného Oscara za celoživotní dílo a v roce 2016 k němu přidal i druhou Cenu Akademie za hudbu k filmu Quentina Tarantina Osm hrozných. Kromě toho získal i tři ceny Grammy a tři Zlaté glóby. 

Radiožurnál od 19.00 mimořádně zařadí do vysílání rozhovor s Ennio Morriconem.

Českým divákům se Morricone zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Za svoji bohatou kariéru stihl vyprodukovat množství hudby. Ve své tvorbě užíval pěveckých sborů, nebál se experimentovat s užíváním neobvyklých zvukových efektů, ale i podnětů z denního života.

Zakomponovával různá klepaní, pískání a praskání, nebo je využíval i samostatně. Jeho hudba zahrnovala jak tóny elektrické kytary, tak i romantické housle a v neposlední řadě výborně pracoval s tichem.

Hudbu ke snímku Osm hrozných natáčel Morricone v roce 2015 v hostivařských studiích Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Tarantino použil několik Morriconeho skladeb už ve svých dřívějších filmech Hanebný pancharti a Nespoutaný Django. Ke spolupráci s ČNSO se slavný italský skladatel vracel pravidelně.

Nápady dostávám v noci a hned si je zapisuji, říká hudební skladatel Ennio Morricone

Číst článek

V roce 2010 v rozhovoru s ČTK Morricone řekl, že se považuje především za skladatele, až pak za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se podle svých slov řídil zejména metodou a přesností.

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Notoricky známou nejen svými tklivými tóny harmoniky je Morriconeho hudba k westernu Tenkrát na Západě. S Leonem spolupracoval na celé řadě dalších filmů, oblíbenou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).

Morriconeho proslavily ale i další snímky, mimo jiné Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Spolupracoval také s Pierem Paolem Pasolinim, Giulianem Montaldem, Gillem Pontecorvem a Alessandrem Alessandronim.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme