Česká skupina Lake Malawi uspěla s písní Friend of a Friend, postupuje v Eurovizi do finále

Česká indie-popová kapela Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým v úterý uspěla v prvním semifinále písňové soutěže Eurovize. V sobotu tak bude bojovat o vítězství. Letošní ročník se koná v Izraeli, jelikož ten předešlý vyhrála s písní Toy izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová.

Video Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapela Lake Malawi uspěla v prvním semifinále Eurovize | Foto: Antti Aimo-Koivisto | Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA

Skupina Lake Malawi, která zpívá anglicky a pochází z Třince, reprezentuje Českou republiku na Eurovizi se skladbou Friend of a Friend.

Česko vysílá na Eurovizi skupinu Lake Malawi. Poslechněte si soutěžní píseň Friend of a Friend

Číst článek

Podle portálu Euronews má ale česká kapela mizivé šance, že by soutěž vyhrála. Za favorita portál považuje Nizozemsko, které se o postup do finále bude ucházet ve čtvrtek ve druhém semifinále.

Finále se uskuteční v sobotu 18. května. Jako vždy do něj automaticky postupují zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, což jsou Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko.

Postupuje také stát, kde se soutěž pořádá, tedy tentokrát Izrael. Vítěze budou ze 41 zemí volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země.

Izraelské pořadatelství od samého počátku budí kontroverze. Tamní vláda původně usilovala o to, aby se Eurovize konala v Jeruzalémě, nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv.

Podle kritiků chce Izrael soutěží odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme