Startuje další ročník Eurovize. ‚Chceme se zviditelnit ve světě,' říkají zpěváci

Česko se i letos zúčastní světové hudební soutěže Eurovize. Po úspěchu zpěváka Mikolase Josefa v roce 2018 se letos přihlásilo několik stovek zpěváků a skupin. O interpretovi, který odjede v květnu zpívat do Izraele, rozhodnou fanoušci, ale i odborná porota.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finalisté národního kola pěvecké soutěže Eurovize

Finalisté národního kola pěvecké soutěže Eurovize | Zdroj: Česká televize

V nablýskaných botách a nebo v o čísle větším svetru se na tiskové konferenci představili finalisté letošního národního kola hudební soutěže Eurovize. Do České televize přišlo přes 300 nahrávek z celého světa, 60 z nich pak bylo z Česka.

Hudební soutěž Eurovize

První kolo soutěže se uskutečnilo v roce 1956. Od té doby ji vyhrála například kapela ABBA, zpěvačka Celine Dion a nebo Ruslana. Každoročně soutěž sleduje 150 až 200 milionů diváků po celém světě, především v Rusku a Švédsku. Soutěž ale začíná prosakovat i do Ameriky. 

Odborná porota vybrala finálovou osmičku interpretů. Jsou mezi nimi Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer.

O konečném reprezentantovi, který za zemi odjede zpívat do Tel Avivu, rozhodnou fanoušci pomocí speciální aplikace Eurovize a odborná porota. Hlasovat je možné do půlnoci 21. ledna. 

Žádný politický obsah

Pravidla letošního národního kola jsou stejná jako minulý rok. „Písnička nesmí obsahovat žádný politický a vulgární kontext, nesmí být delší než tři minuty a její interpret musí být Čech,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas vedoucí delegace Jan Bors.

„Když v roce 2016 vyhrál Salvador Sobral, tak řekl, že hudba nejsou žádné ohňostroje, protože on tam vystoupil bez jakékoliv show. Zárověň ale jsou písně, u kterých je dobré show udělat. A to je právě na Eurovizi nádheré, je to kombinace všech možných stylů a států. Je to individuální a podle vítěze českého národního kola přizpůsobíme to vystoupení,“ doplnil Bors.

Historický úspěch. Mikolas Josef vybojoval na Eurovizi šesté místo, zvítězila Izraelka Netta

Číst článek

Úspěšné šesté místo

Česká republika se na Eurovizi představila světu sedmkrát. Pouze ale v letech 2016 a 2018 se jí podařilo postoupit do finálového kola. Nejlepšího umístění dosáhl minulý rok zpěvák Mikolas Josef, který s písní Lie to Me skončil na šestém místě.

Pořadatelství letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zajistila izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová vítězstvím v loňském lisabonském finále. Podle informací Evropské vysílací unie (EBU) se letos soutěže Eurovize zúčastní 42 zemí.

Bez ohledu na výzvy k bojkotu tohoto ročníku Eurovize například ze strany palestinských organizací a některých umělců považuje unie účast za hojnou.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme