Opravdová dáma, dokonalá jazzová zpěvačka, legenda, vzpomínají na Pilarovou kolegové

V sobotu zemřela zpěvačka Eva Pilarová. V poslední době se potýkala se zdravotními problémy, pobývala proto v Domově Karla Boromejského v pražských Řepích. Čtyřnásobná držitelka Zlatého slavíka patřila 60 let ke špičce české populární hudby. Na sociálních sítích zpěvaččině památce skládají poctu kolegové z hudební branže i politici. Podle Jiřího Suchého, který s ní spolupracoval v divadle Semafor, byla dokonalou jazzovou zpěvačkou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvačka Eva Pilarová (na snímku z 9. srpna 2019) | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„Eva Pilarová překročila práh Semaforu v roce 1960 a okamžitě jsme věděli, mluvím za kapelníka Ferdinanda Havlíka, Jiřího Šlitra a za sebe, že je to velmi perspektivní děvče. A skutečně se před našima očima rozvíjela a stala se z ní dokonalá jazzová zpěvačka, jakých dneska není mnoho,“ říká Jiří Suchý.

„Měli jsme k sobě strašně blízko, protože jsme vyznávali stejnou muziku a obdivovali jsme, jak ji Eva dokázala zvládnout. Nastaly i chvíle, kdy se naše cesty rozešly. Několikrát odešla ze Semaforu a několikrát se do něho vrátila. Teď, jak vidím, už se do něj nevrátí.“

S Evou Pilarovou spolupracoval i Aleš Cibulka. „To byla neskutečně slušná, opravdová dáma. Bohužel nám odešla po dlouhých letech jedna z našich nejlepších kamarádek. Samozřejmě jsme ji brali jako úžasnou umělkyni, ale pro nás to byla hlavně opravdu dobrá kamarádka,“ popsal moderátor pro Radiožurnál jejich vztah.

Na svém facebooku na zpěvačku zavzpomínal i houslista Pavel Šporcl. „Evičko, tak moc jsem vás měl rád a tak rád jsem s vámi spolupracoval. Vždy připravena, vždy s úsměvem. Vždy bylo o čem hovořit. Natočili jsme společně několik TV pořadů, vzali se navzájem na svá turné. Zpívali a hráli např. Mistra Paganiniho nebo Montiho Czardas,“ poděkoval za společné chvíle Šporcl.  

Zpěvák Ladislav Kerndl na svůj profil napsal: „Probudil jsem se do dalšího ještě smutnějšího rána. Odešla legenda Eva Pilarová. Evi, budeš v mých vzpomínkách.“

Zemřela zpěvačka Eva Pilarová. Čtyřnásobné vítězce Zlatého slavíka bylo 80 let

Číst článek

Zpráva o úmrtí Pilarové zaskočila zpěváka Aleše Brichtu, kterým byl jejím dlouholetým kamarádem. Loni 6. října byla jedním z hostů na oslavách jeho narozenin na koncertu ve Foru Karlín.

„My jsme spolu komunikovali neustále, protože chtěla abych na jejím koncertu k šedesáti letům na scéně s ní zase zazpíval duet Dávno. Neustále se to vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu překládalo, ale minulý týden mi říkala, že už je to v pohodě,“ uvedl pro ČTK Brichta.

„Byli jsme kamarádi. Ne že bychom spolu chodili na pivo, ale znali jsme se docela dobře. Neskutečně jsem si vážil toho, jak všechno zvládá.“

„Eva byla nejen vynikající zpěvačka, ale byla i mojí učitelkou. Díky ní jsem našel vztah ke swingu a měl tu čest s ní mnohokrát vystupovat. Stali jsme se blízkými kamarády, navštěvovali se a také spolu vařili,“ přiznává zpěvák Pavel Vítek.

Za velkou profesionálku označil Pilarovou Karel Vágner, kapelník její bývalé doprovodné skupiny. „Eva byla zpěvačka s obrovským rozsahem, a pokud byla v pořádku, tak vůbec nevěděla, co je to zazpívat falešný tón, zpívala naprosto čistě a měla obrovský rozsah a jako kapela jsme s ní měli výtečný vztah,“ uvedl Vágner.

„Rodina Pilarových na mě měla velký vliv, protože když jsem se učil nástrojářem v Mladé Boleslavi, přijel Orchestr Gustava Broma a na jeho koncertu mě tak fascinoval basista Milan Pilar, muž Evy Pilarové, že jsem sundal holubince ze staré tátovy basy a začal jsme se na ni učit.“

Eva Pilarová byla výjimečná zpěvačka, blízká mi byla zvláště její jazzová poloha. Byla vždy velkou podporovatelkou naší politiky a veřejně se k tomu hlásila. Bude nám všem chybět.

09:21 – 14. 03. 2020

6 129

Smutek nad odchodem Pilarové vyjádřila i pěvecká kolegyně Helena Vondráčková. „Tahle smutná zpráva mne zastihla ve Varšavě, odkud se právě vracím do Čech a je mi to velmi líto. Eva byla pro mě v mých začátcích a také později velkým pěveckým vzorem a vždy jsem ji jako zpěvačku obdivovala,“ prohlásila.

kro, vvr, jht, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme