Hudební koncerty i pomoc chudým krajanům. Na festival Banát vyráží vlak se skoro 1300 cestujícími

Osmnáct vagónů s téměř třinácti sty cestujícími a délka zhruba půl kilometru. Tak právě tyto parametry má vlaková souprava, která v úterý vyjede na českou železnici. Jde o jeden z nejdelších vlaků v historii Československa. A míří do Rumunska. Konkrétně na sedmý ročník kulturního festivalu Banát.

Praha/Eibentál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dějiště festivalu Banát | Zdroj: Český rozhlas

Loni to bylo poprvé, kdy organizátoři tento typ dopravy zorganizovali. Letos kromě hlavního města zastaví souprava jen v Brně a pak až v rumunské Oršavě, a to právě kvůli délce celého vlaku.

Koncerty, tradice i pomoc pro chudé krajany. Na festival Banát přijely do Rumunska stovky Čechů

Číst článek

„Délka perónu je mnohem menší než délka našeho vlaku, takže například v Brně na nádraží musí zastavit jen první část vozu, to znamená vagóny číslo 4-10, protože s více se nevejdeme,“ vysvětluje organizátor Štěpán Slaný (kandidát Starostové pro Liberecký kraj).

Původně přitom organizátoři plánovali soupravu ještě delší. Měla mít dvacet vagónů.

„Bohužel nám to zamítli Maďaři a Rumuni, protože jejich státní dopravci měli takto dlouhý vlak problém převzít,“ popisuje Radiožurnálu Slaný.

Samotný festival začíná v rumunském Eibentálu ve středu. Vystoupí na něm třeba kapely Vasilův Rubáš, Zuby Nehty, Dunaj či zpěvačka Emma Smetana.

Podle organizátorů ale hudba není hlavním smyslem festivalu. Právě v oblasti Banátu totiž v šesti vesnicích žije od 19. století česká komunita. V současné době to jsou necelé dva tisíce lidí.

'Gramatiku neřešíme.' Čeština zůstala v srbském Banátu v podobě, jakou ji krajané přinesli před 200 lety

Číst článek

A účastníci jim tak jedou pomoct. Třeba tím, že utratí peníze za služby nebo ubytování, které místní v době festivalu nabízejí.

„Pro nás tato akce není jenom zážitková věc, ale především velká propagace celé oblasti a s tím spojených problémů. Festival zajišťuje, že o Banátu a české krajanské komunitě, která tam je, se díky festivalu dozví mnohem více lidí. Hudba je druhotná, nám se občas stává, že tam přijedou lidi a během těch čtyř dnů tam neslyší ani jednu kapelu, protože se rozhodnou cestovat po okolí, bavit se s krajany a užívají si to místo. Pro nás není rozhodující hudební program, ale atmosféra a smysl pomoci,“ dodává Slaný.

Festival Banát v Rumunsku trvá do neděle. Většina účastníků se pak zase zpátky hromadně vrací vlakem.

Pavla Lioliasová, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme