Hamburk rozezněl koncert hvězd. Lístky si šlo jenom zasloužit

V Hamburku začíná summit skupiny G20. Setkání lídrů hlavních světových ekonomik poutá pozornost médií, demonstrantů i aktivistů. Podobně jako při užších formátech G8 bude i „dvacítku“ doprovázet řada protestů - radikálních i povzbudivých. Mezi ty druhé patří koncert, který se normálně odehrává v newyorském Central Parku a ve čtvrtek měl hamburskou premiéru. Lístky na něj byly zdarma. Diváci si je ale museli tak trochu zasloužit.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský premiér Justin Trudeau spolu s manželkou na koncertu Global Citizen

Kanadský premiér Justin Trudeau spolu s manželkou na koncertu Global Citizen | Zdroj: Profimedia

Frontman skupiny Coldplay Chris Martin svým fanouškům už dávno přes Twitter vzkázal, že se na ně těší 6. července v Hamburku. Jako hlavní hvězda koncertu v předvečer summitu G20 jim taky řekl, jak si mají obstarat vstupenky. Prý mají zkusit přinutit světové lídry, aby poslali víc peněz na boj proti chudobě, na lepší zdravotnictví nebo na genderovou rovnoprávnost všude ve světě.

V Hamburku před summitem G20 létaly dýmovnice a stříkala vodní děla. Zraněných je téměř 80

Číst článek

Pár příkladů jak na to dala v německé televizi NDR mluvčí německé kampaně Global Citizen Carolin Albrechtová. Stačilo třeba na jejich webu podepsat petici proti globálnímu oteplování nebo prostřednictvím stránky poslat tweet americké vládě či prezidentovi s nějakou humanitární výzvou.

Podle mluvčí kampaně Albrechtové má být tahle akce spíš výzvou lídrům G20 než protestem proti nim. „Po loňském koncertě se nám třeba povedlo vybrat 100 milionů eur na lepší vzdělávání pro dívky ve Velké Británii. A to i přes složitou situaci bezprostředně po hlasování o takzvaném brexitu."

Koncert Global Citizen obyčejně doprovází zasedání valného shromáždění OSN v New Yorku. Jeho organizátoři si pochvalují, že na rozdíl od benefičních akcí umělců z minulosti, se jim teď kromě hudebníků daří na pódium dostat i důležité politiky. Loni třeba bývalou šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou nebo aspoň přes video i tehdejší první dámu USA Michelle Obamovou.

Koncerty Global Citizen, tedy "světoobčan" založil před pěti lety mladý Australan Hugh Evans. Do roku 2030 chce vymýtit chudobu ve světě. „Světoobčan se necítí být příslušníkem státu, národa nebo kmene, ale je prostě jedním z lidí na Zemi. A je ochotný pro Zemi něco udělat. My tyhle lidi chceme dávat dohromady a povzbuzovat. Jedině když každý zatlačí na světové lídry, aby našli řešení globálních problémů, tak se něco změní," říká.

I proto Evans tvrdí, že nechce od veřejnosti vybírat peníze. Jde mu prý hlavně o to, aby se lidé aktivně o globální problémy zajímali. A dali o tom nahlas vědět politikům. Ne jen na náměstích, ale i přes Twitter nebo peticí.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme