V Londýně budou dražit housle od Stradivariho. Jejich cenu odhadují až na 260 milionů korun

Vzácné housle z dílny Antonia Stradivariho z roku 1679 se budou v červenci dražit v aukčním domě Christie's | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Vzácné housle z dílny Antonia Stradivariho z roku 1679 se budou v červenci dražit v aukčním domě Christie's. Jejich odhadovaná hodnota je až devět milionů liber (zhruba 260 milionů korun).

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň považuje nástroj označovaný jako Hellier Stradivarius za nejjemněji zdobené housle, jaké kdy slavný cremonský mistr vyrobil, a zároveň jedny z nejkvalitnějších dochovaných houslí z jeho dílny. Christie's je nabídne jako nejatraktivnější položku dražby plánované na 7. července.

Vražda Němce a jeho dcery v Paraguayi může souviset s krádeží houslí od Stradivariho

Číst článek

Housle vykládané slonovinou a zdobené zlatou politurou mají odhadovanou hodnotu ve výši šest až devět milionů liber. Stradivari si nástroj ponechal u sebe 55 let, ale v roce 1734 jej za 40 tehdejších liber prodal anglickému obchodníkovi Samuelu Hellierovi.

Stradivariho housle jsou známé svým dokonalým zpracováním a jsou velmi vzácné. „Ze zhruba 1100 nástrojů, které Stradivari během své kariéry vyrobil, je zhruba jen tucet vyzdoben dekoracemi, a tento exemplář považují kurátoři ze Smithsonova institutu za nejlépe zachovalý,“ uvedla aukční síň.

Houslista Braimah Kanneh-Mason na nástroj hrál při prezentaci a označil ho za krásný. „Tento druh houslí je často srovnáván se sportovními automobily. Musíte se nejdřív naučit je řídit, ale jakmile víte, jak je ovládat, dostane se vám neuvěřitelné odměny,“ řekl umělec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme