Hudba, která bortí bariéry. Drážďanští symfonici hráli v Mexiku proti Trumpově zdi

"Strhněte tu zeď!" Ve slavném projevu od Braniborské brány v Berlíně to kdysi vzkázal Sovětskému svazu tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Heslo staré 30 let teď znovu oprášili hudebníci z Drážďan, kteří zahráli přímo na hranici mezi USA a Mexikem. Namísto berlínské zdi protestovali proti té, která tam rozděluje oba sousední státy. A kterou chce současný šéf Bílého domu Donald Trump výrazně zpevnit.

Tijuana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďanský symfonický orchestr v mexické Tijuaně, kde hudebníci protestovali proti zdi, kterou plánuje Donald Trump. | Foto: Jorge Duenes | Zdroj: Reuters

V takovém prostředí drážďanští symfonikové většinou nehrají. Na jedné straně moře, vedle pódia palmy, a hned za ním vysoká černá bariéra. Přejít ji nesměli ani sami hudebníci. Spojené státy koncert na americké straně zakázali, a tak se hrálo na té mexické, v Tijuaně. Přišlo asi sto muzikantů, včetně těch místních, a zhruba dva tisíce diváků. Občas jako hudební nástroj posloužily železné části samotné zdi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drážďanští symfonici bojují proti zdi Donalda Trumpa

„Vyrůstal jsem sám ve východním Německu a vím, jaké to je být obklopený zdmi. Tehdy jsem taky utekl na Západ. Chceme bojovat proti každé zdi, každá je totiž hrozná, a nesmí se stavět další," prohlásil šéf drážďanských symfoniků Marcus Rindt.

Ten to ale nebere jen jako protest proti betonu a drátěnému pletivu, volá po bourání zdí v našich hlavách. Ví, o čem mluví, v Drážďanech vzniklo protiislámské hnutí Pegida a i v jiných částech Saska se posledních pár let otevřeně projevuje xenofobie.

Po pádu zdi v červnu 1987 v Berlíně volal i Ronald Reagan. Naopak Donald Trump kandidoval do úřadu se slibem, že USA od Mexika oddělí velkou neprostupnou bariérou proti drogové mafii i nelegální migraci.

Bariéra už na stovkách kilometrů mexicko-americké hranice sice stojí, není ale jednotná ani souvislá. Při koncertě v Tijuaně stála na americké straně skupinka Trumpových příznivců, kteří skandovali "dostavte tu zeď". O pár metrů dál, už v Mexiku, se přesně proti tomu bojovalo - hudbou.

Drážďanský symfonický orchestr zahrál v Mexiku na koncertu nazvaném "Strhněte tu zeď!" | Foto: Jorge Duenes | Zdroj: Reuters

"Povalte tu zeď" je starý slogan. Ale funguje dneska stejně dobře jako tenkrát, protože je to pravda. Povalte ji, a neuzavírejte se před ostatními. Nechte si otevřenou mysl, hranice, i srdce," říká Rindt.

Koncert s politickým poselstvím nedělali Drážďanští symfonikové poprvé. Třeba předloni si připomínali sté výročí genocidy Arménů v Osmanské říši a přivedli tehdy na stejné pódium hudebníky z Turecka, Arménie i Německa. Turecko proti projektu protestovalo.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme