Začíná Hudební maraton Leoše Janáčka. V Ostravě zazní během čtyř dnů 40 skladeb

Poslouchat Janáčka je v dnešní době stejně v módě jako běhat, vzkazují pořadatelé Hudebního maratonu Leoše Janáčka na plakátu, kde skladatele zobrazili jako borce na trati. Maraton od 25. do 28. října nabídne posluchačům na různých místech Ostravy 15 koncertů Janáčkovy hudby, vystoupení houslistky a zpěvačky Ivy Bittové a kontrabasisty Jiřího Slavíka a také projekce tematických filmů pro dospělé a děti.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební maraton Leoše Janáčka | Zdroj: Janáček Ostrava 2018

Jak říká ředitel spolupořádající Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla, klíčem k výběru interpretů byl jednak vztah k Ostravsku, ale hlavně kvalita. Například Janáčkova smyčcová kvarteta tak v oblasti Dolních Vítkovic podle Žemly přednese ten nejlepší možný soubor, jímž je Pavel Haas Quartet.

Amy Winehouse se opět objeví na pódiu. Příští podzim vyrazí na turné její hologram

Číst článek

Hudební maraton završí celoroční projekt Janáček Ostrava 2018. Ten připomněl i fakt, že právě před 100 lety měla ve Vídni premiéru první Janáčkova opera, kterou byla Její pastorkyňa. O 10 let později Janáček ve věku 74 let zemřel.

„Janáčka chápu jako člověka nekompromisního, který nebral ohled na nic jiného než na svou hudbu. To ale byla jediná cesta, jak mohl dosáhnout toho, čeho dosáhnul,“ říká pro Radiožurnál Jan Žemla.

„Nejvýznačnější skladby složil až po padesátce, do té doby byl urputným, ale spíš standardním skladatelem,“ poukazuje ředitel na plodnou dobu, kdy vznikly například opery Příběhy lišky Bystroušky, Moravské lidové písně, písňový cyklus Zápisník zmizelého nebo orchestrální skladba Sinfonietta. Ta zazní v podání Janáčkovy filharmonie během závěrečného koncertu 28. října.

Hudební Maraton ale představí Janáčka i jako člověka se sklonem k nepravostem. Výlet do Hukvald pod vedením muzikologa Jiřího Zahrádky totiž 27. října zakončí koncert v kostele v Rychalticích, z jehož kůru mladý Janáček kradl tympány, aby se mohl věnovat hudbě.

K oslavě Janáčkova díla se připojuje také Český rozhlas. Stanice Vltava živě odvysílá v průběhu 28. října čtyři koncerty – klavírní recitál Jana Bartoše, dva písňové koncerty se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou a tenoristou Ludovítem Ludhou a část závěrečného koncertu celého maratonu.

Hana Slívová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme