Hudebníci pomalu opouštějí online prostor. Po Izraeli se očkovaní fanoušci podívají na koncert i v USA

Přestože s velkými hudebními akcemi letos pořadatelé ani samotní muzikanti ještě moc nepočítají, začíná se kulturní život po roční pauze pomalu vracet. Každá země si ale bezpečnostní omezení a podmínky účasti upravuje jinak. Populárním řešením budou nejspíš tzv. Zelené pasy.

Jeruzalém/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert pro očkované proti koronaviru v Izraeli

Koncert pro očkované proti koronaviru v Izraeli | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Zelené pasy – tedy potvrzení o očkování proti covidu-19 – vyžaduje společně se vstupenkou například Izrael, který kulturní návrat odstartoval už koncem února koncertem zpěvačky Nurit Galronové.

Stejnou podmínku měly i následující koncerty Aviva Geffena nebo Ivriho Lidera, na jehož koncert už mohlo přijít 500 lidí. Pasy mají většinou podobu mobilní aplikace a v Izraeli s nimi dostanete kromě kulturních akcí například i do fitcenter nebo obchodních domů.

Systém proočkovaného publika se bude zkoušet také ve Spojených státech. Tam bude moci omezený počet zájemců s očkovacím potvrzením navštívit koncert populární zpěvačky Brandi Carlile, který bude pro ostatní fanoušky dostupný online.

„Jestli máte lístek na online koncert a zároveň jste nadvakrát očkovaní, pošlete nám potvrzení e-mailem. Je možné, že vás vylosujeme a na koncert budete moct osobně přijít,“ vysvětlila zpěvačka postup na svém instagramovém profilu.

O něco svéráznějším způsobem se rozhodl před diváky vrátit americký violoncellista čínského původu Yo-Yo Ma.

Osmnáctinásobný držitel ceny Grammy si nástroj přinesl přímo na očkovací kliniku v americkém státě Massachusetts a po obdržení druhé dávky odehrál všem přítomným krátký koncert. Sám si kvůli ostatním, kteří ještě na očkování čekali, nasadil roušku.

Yo-Yo Ma se ale snažil lidi potěšit hudbou i v době, kdy musel být zavřený doma. Pro své fanoušky připravoval například pravidelné online koncerty ze svého obýváku, během kterých jsme mohli slyšet mimo jiné i úryvek z Larga Dvořákovy Novosvětské.

Tato internetová vystoupení se stala mezi lidmi natolik populární, že se z nich virtuos rozhodl sestavit album s názvem Songs of Comfort and Hope, v překladu Písně útěchy a naděje, na kterém spolupracoval mimo jiné i s klavíristkou Kathryn Stottovou.

Kulturní akce by si ale brzy mohli znovu užít i čeští návštěvníci. Česká filharmonie například plánuje na jaře začít hrát pro testované diváky podle vzoru Berlínských filharmoniků. V rozhovoru pro Radiožurnál to oznámil ředitel České filharmonie David Mareček.

„Nevíme, jestli to bude v nejbližších týdnech, ale na jaře už by se tento pilotní testovací projekt mohl spustit. Od kolegů vím, že i Pražské jaro se k něčemu podobnému chystá,“ řekl Mareček.

Na živé publikum se připravuje také soubor Cirk la Putyka, který nově vybudoval na pražském výstavišti scénu Azyl78. Ve velkém šapitó by lidé mohli navštívit divadelní i hudební představení. Vše bude ale podle pořadatelů záviset na momentální pandemické situaci.

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme