Po těžké nemoci zemřela držitelka tří Cen Anděl Jitka Šuranská. Houslistce bylo 41 let

Ve věku 41 let zemřela v pondělí po těžké nemoci houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská, držitelka tří cen Anděl. Na úmrtí v pondělí upozornil server Aktuálně.cz, ČTK to potvrdil organizátor festivalu Hradecký slunovrat Václav Müller.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:21 28. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po těžké nemoci zemřela houslistka Jitka Šuranská | Foto: Donald Judge | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

O úmrtí v pondělí informoval server Aktuálně.cz. Jitka Šuranská pocházela z Kudlovic u Uherského Hradiště. Absolvovala brněnskou konzervatoř, celý život se věnovala hudbě inspirované folklorem. Byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Po dlouhé nemoci zemřela pedagožka a signatářka Charty 77 Jüptnerová. Bylo jí 67 let

Číst článek

Hrála deset let v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela, od roku 2004 tvořila duo Hudecká úderka s Jiřím Plockem, kterého na svém webu označila za bořitele hranic mezi hudebními žánry. Za album Písňobraní získali v roce 2005 cenu Anděl.

Spolupracovala i se slovenským triem Pacora, producentem Stanem Palúchem, v roce 2013 za její první sólové CD s názvem Nězachoď slunečko získala další cenu Anděl.

V roce 2014 založila své trio, v němž hráli mandolínista Martin Krajíček a kontrabasista Marian Friedl. Dva roky poté vydali album Divé husy, později druhé Beránci a vlci.

Spolupracovala i s písničkářkami Lucií Redlovou, Beatou Bocek, příležitostně hostovala s držitelem tří cen Anděl, písničkářem Janem Žambochem. Od roku 2014 spolupracovala s Ženským sborem z Kudlovic.

Písničkář Jan Žamboch v pondělí řekl, že Šuranská měla dar propojovat své folklorní muzikantské srdce s hudbou různých žánrů. „A vždy pak ve výsledném tvaru vznikala krása a radost. Osmadvacátého října 2019 přišel náš hudební svět o velkou zářivou osobnost. Její slunko mi bude chybět,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme