Najednou tu byl Johnův hlas, říká McCartney. Díky technologii zpívá Lennon v poslední písni The Beatles

Příští čtvrtek vyjde někdejší nejslavnější hudební skupině světa The Beatles patrně poslední píseň s názvem Now and Then. Vznik nahrávky umožnila umělá inteligence, která dokázala oddělit hlas Johna Lennona od klavírního doprovodu a veškerých nežádoucích ruchů na dosud obtížně použitelném záznamu nedokončeného songu ze 70. let minulého století a vmixovat ho do výsledného aranžmá.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Harrison, John Lennon, Ringo Starr a Paul McCartney

George Harrison, John Lennon, Ringo Starr a Paul McCartney | Foto: zdroj: Flickr.com, Roger, CC BY 2.0

Vydání songu více než 53 let po rozpadu slavné čtveřice dnes oznámili její poslední žijící členové Paul McCartney a Ringo Starr. Jako základ pro nahrávku posloužil demosnímek, který po Lennonově smrti dala vdova po kytaristovi, zpěvákovi a skladateli Yoko Ono zbylým členům kapely.

Ti sice píseň dokončili, ale nikoli v kvalitě dostatečné na to, aby ji bylo možné vydat. To umožnila McCartneymu a Starrovi až nejmodernější technologie. Elektrické a akustické kytary na nahrávce pocházejí z roku 1995.

Příběh písně Now and Then začíná v pozdních 70. letech, kdy Lennon (1940-1980) v newyorské Dakota Building nahrál demo se zpěvem a klavírem. V roce 1994 předala Yoko Ono nahrávku McCartneymu, Starrovi a Georgi Harrisonovi - společně s Lennonovými demonahrávkami písní Free as a Bird a Real Love, které později byly dokončeny a vydány v rámci projektu Anthology.

‚Největší záhada v dějinách rokenrolu‘. Hledá se baskytara, kterou Paul McCartney ztratil v roce 1969

Číst článek

Hrubý mix Now and Then sice zbylí tři „Brouci“ dokončili ve spolupráci s producentem Jeffem Lynnem, ale vzhledem k dobovým technickým omezením nebylo možné oddělit Lennonův hlas od klavíru a píseň zůstala v archivu.

Do hry později vstoupil slavný novozélandský režisér Peter Jackson, který natočil třídílný dokumentární film The Beatles: Get Back. Jackson se svým týmem s pomocí takzvané MAL audiotechnologie dokázal oddělit jednotlivé nástroje a hlasy, což mimo jiné vedlo k nově remixovanému vydání alba Revolver v roce 2022. Vyvstala otázka, co s demonahrávkou Now and Then a technikům se skutečně podařilo uspokojivě izolovat Lennonův hlas.

Umělá inteligence

„Najednou tu byl, Johnův hlas, křišťálově jasný,“ řekl k tomu McCartney. „Je to docela emocionální. A my všichni tam hrajeme, je to opravdová nahrávka Beatles,“ ujišťuje McCartney, který se společně se Starrem v roce 2022 znovu rozhodl píseň dokončit.

Kromě Lennona v ní zpívá právě McCartney, jenž se ujal také baskytary. Bicí nově nahrál Ringo Starr. Kytary pocházejí ze starších záznamů Harrisona, ale jedno kytarové sólo nahrál také McCartney.

Ve studiu nahrávací společnosti Capitol Studios v Los Angeles byly nahrány smyčce. Producent Giles Martin a McCartney dále použili původní vokály z hitů Here, There and Everywhere, Eleanor Rigby a Because.

Nový singl vyjde na vinylu a v digitální podobě společně se songem Love Me Do, což byl vůbec první singl The Beatles, vydaný v roce 1962. Desátého listopadu pak vyjdou nová, o 21 písní rozšířená vydání kompilací známých jako Červené album (1962-1966) a Modré album (1967-1970).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme