Zemřel zpěvák Josef Laufer, který byl roky v umělém spánku. Proslavila ho píseň Sbohem, lásko, já jedu dál

Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu večer zpěvák a herec Josef Laufer. Radiožurnálu to potvrdil ředitel divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Interpretovi hitu Sbohem, lásko, já jedu dál bylo 84 let. Poslední čtyři roky strávil Laufer v nemocnici v umělém spánku po operaci srdeční chlopně. Známé je jeho vystupování s kapelou Golem. Po roce 1989 pak Laufer svoji všestrannost uplatnil v řadě muzikálů. A diváci ho znají také z filmové série Kameňák.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:44 21. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Laufer

Josef Laufer | Zdroj: Profimedia

Když byl Josef Laufer malý, vůbec prý netušil, že bude zpěvákem. Po otci chtěl být lékařem nebo kazatelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer. Jeho život a dílo připomíná redaktorka Alžběta Havlová

„Když nás máma vzala do nějakého kostela, tak farář nebo kněz hovořil k čumícímu davu, fascinovalo mě, jak na něj všichni koukali s otevřenou pusou. To se mi líbilo, ta jeho pozice. Z toho asi potom vyšlo to herectví,“ řekl v roce 2019 Českému rozhlasu Laufer, původním jménem José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes Laufer.

Rodiče se totiž potkali ve Španělsku v době občanské války, kde lékař Maxmilián Laufer působil jako interbrigadista. Po porážce republikánů odešel se ženou do Francie a bydleli nedaleko španělských hranic.

Kvůli svým kořenům se tak Laufer musel vyučit, a to v Tesle ve Vrchlabí. V té době také začal vystupovat se skupinou Golem a hrál v prvním českém jevištním muzikálu Gentlemani. „To byla tenkrát strašná bomba. Je neuvěřitelné, jak to mělo na tu dobu úžasný timing,“ vzpomínal.

Díky své perfektní znalosti angličtiny, španělštiny a němčiny vystupoval nejen v českých, ale také v zahraničních pořadech. Hrál a zpíval v několika filmech. Známá je jeho role v muzikálu Starci na chmelu.

K Josefu Lauferovi odjakživa patřily doutníky, začal je prý kouřit na Kubě, kde se živil jako tlumočník. „Lidé si mysleli, že je to ode mě frajeřina. Ale mně opravdu chutnali. Kouřil jsem je asi 40 let. Pak jsem toho nechal,“ popisoval.

S výtvarnicí Irenou Greifovou má dceru Ester, která mimo jiné za ministerstvo zahraničí koordinovala pomoc v Afghánistánu.

 

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme