Ruský Frank Sinatra, hlas jedné éry, klasik sovětské estrády. Ve věku 80 let zemřel zpěvák Kobzon

Ve věku 80 let zemřel ruský zpěvák a politik Josif Kobzon, jedna z největších hvězd Sovětského svazu a známý stoupenec prezidenta Vladimira Putina. Agentuře Interfax to potvrdila rodina zesnulého. Kobzonovi, který si svým znělým barytonem za komunistického režimu vysloužil přezdívku Frank Sinatra, v roce 2005 diagnostikovali rakovinu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární zpěvák, herec, podnikatel a politik Josif Kobzon v roce 2017 | Zdroj: Reuters

V polovině července byl zpěvák v Moskvě hospitalizován a podstoupil chemoterapii. Podle informací médií se Kobzon nacházel v nemocnici v těžkém stavu. Rozhlasová stanice Echo Moskvy uvedla, že byl zpěvák posledních několik dní uvázán na lůžko a k infúzím.

Michael Jackson by oslavil šedesátiny. V Praze mu kdysi tleskalo 120 tisíc fanoušků

Číst článek

Josif Davydovič Kobzon se narodil v židovské rodině na železniční stanici Časov Jar v Doněcké oblasti na Ukrajině. Ukončil hornické učiliště, ale už tehdy si odborníci všimli jeho mimořádného hudebního talentu a hlasu.

Umělecké vzdělání získal v Oděské konzervatoři a v hudebně-pedagogickém ústavu a to politické na Univerzitě marxismu-leninismu při Ústředním výboru komunistické strany.

Svou pěveckou kariéru zahájil Kobzon ještě během vojenské služby a ve svém repertoáru měl více než 3000 písní. Pod přezdívkami hlas jedné éry či klasik sovětské estrády byl známý především svými patriotickými texty. Před lety vystoupil společně s ruským armádním souborem Alexandrovců i v České republice.

Do Prahy zamíří na podzim Shaggy se Stingem. Příští rok dorazí Maroon 5

Číst článek

Ačkoliv v dobách sovětské éry patřil Kobzon mezi největší hvězdy jeviště, po rozpadu SSSR se z něj stala kontroverzní postava nejen ruské hudební, ale i politické scény. V druhé polovině 90. let totiž zpěvák usedl do lavic ruského parlamentu a později se stal jedním z velkých podporovatelů prezidenta Vladimira Putina. Od něj mimo jiné získal zlatou medaili Hrdiny práce.

Přízeň k ruskému vůdci a jeho zahraniční politice vynesla Kobzonovo jméno hned na několik sankčních listin. Kvůli podezřelým kontaktům mu vstup do USA opakovaně vyslovily americké úřady a nežádoucí osobou se stal po ruské anexi Krymu i na Ukrajině. Kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny mu pak vstup na své území zakázala Evropská unie.

V Rusku se kromě své pěvecké kariéry zapsal do dějin i tím, že se v roce 2002 účastnil vyjednávání s čečenskými teroristy, kteří několik dní drželi rukojmí v moskevském divadle. Sám Kobzon podle ruských médií vyvedl z divadla několik lidí.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme