Karel Gott slaví 80. narozeniny. Se symfoniky nahrál novou verzi písně Jdi za štěstím

Zpěvák Karel Gott slaví osmdesáté narozeniny. A ke svému významnému životnímu jubileu nahrál se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu novou verzi písně Jdi za štěstím. Gott je bezesporu nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal téměř 300 alb a na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Za svou šedesátiletou kariéru posbíral i řadu ocenění, třeba 42 Zlatých slavíků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott nahrával novou verzi písně Jdi za štěstím přímo v budově Českého rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze.

Pomáhalo mu s tím padesát rozhlasových symfoniků pod taktovkou dirigenta Jana Kučery.

„Každý ze zpěváků, který zpívá přes šedesát let, může mluvit o některé písni z jeho repertoáru jako o té, která symbolizuje jeho cestu a poslání. Pro mě osobně je to právě píseň Jdi za štěstím,“ nechal se slyšet Gott.

Proto jsem se k ní chtěl po letech vrátit a dát do ní ze mě něco nového, co jsem právě za svou éru zpěváka populární hudby zažil,“ dodal.

Karel Gott, zpěvák milostných písní. Nejčastější slova v jeho textech jsou já, ty a láska

Číst článek

A nostalgicky zavzpomínal i na své rozhlasové začátky. „Takto jsem v rozhlase začínal. Ne tedy v tomto studiu, ale v legendárním studiu A v Karlíně, kde jsme točili všechny hity šedesátých let,“ popisoval.

Podle svých slov měl sváteční pocit, protože novou verzi tvořil se symfoniky přímo na místě.

„Děkuji Českému rozhlasu, že mi umožnil tuto píseň znovu nazpívat, a doufám, že posluchači vyčtou z mého projevu polohu pokory a vynikajících zážitků na mé cestě ke štěstí,“ dodal Gott.

Pohádková píseň

Nová verze songu zazněla poprvé v neděli ráno na stanici Český rozhlas Dvojka, a to v narozeninovém speciálu Miloše Skalky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z nahrávání nové verze písně Jdi za štěstím, kterou natočila Michaela Vetešková

V deset hodin dopoledne pak Karel Gott na Dvojce osobně uvede po několikaleté pauze nový díl pořadu Zpátky si dám tenhle film – narozeninový speciál.

Píseň Jdi za štěstím použil Karel Svoboda do filmu Václava Vorlíčka Jak se budí princezny z roku 1977, o rok později ji pak Zdeněk Borovec otextoval a Karel Gott nazpíval.

„Často mi takto svěřil nějakou píseň, kterou napsal pro pohádku. Zdeněk Borovec k tomu pak přidal to poselství. Kdo by nechtěl jít za štěstím?“ popisoval před pár lety s úsměvem Gott.

Legenda Gott

Karel Gott dostával ještě ve škole ze zpěvu trojky, byla to ale jenom známka. Teď jeho písně zná celý svět. Trezor, Lady Carneval, Kávu si osladím, Oči sněhem zaváté a mnoho dalších skladeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legenda Karel Gott. Život a tvorbu populárního českého zpěváka připomněl redaktor Jiří Štefl

Za trvající popularitu vděčí nejen talentu, ale i „neuvěřitelné pokoře k publiku a tvrdému přístupu k sobě samému“, jak o něm kdysi řekla zpěvačka Yvonne Přenosilová.

Rodák z Plzně se nejprve vyučil elektromontérem a pracoval v ČKD. Už jako učeň se věnoval zpěvu a snažil se prorazit v různých pěveckých soutěžích. Bylo to v době, kdy doznívala éra swingu a rock'n'roll bylo možné slyšet jen v klubech.

Začátkem hvězdné kariéry pro něj bylo angažmá v divadle Semafor. V šedesátých letech tam nazpíval svůj první hit Oči sněhem zaváté a vydal se na turné do Las Vegas. Hned po návratu si ho na rozhovor pozval Československý rozhlas.

Rozhovor

Karel Gott bude v pondělí hostem Radiožurnálu. Rozhovor s Janem Pokorným si můžete poslechnout po deváté hodině ranní, jeho přepis si pak budete moct přečíst i tady na serveru iROZHLAS.cz.

„Po našich zkušenostech z Ameriky už víme, že kdybychom se uzpívali k smrti a celý život zpívali v Las Vegas na jevišti bez televize a desek, tak nás za 50 let pořád ještě nebude nikdo znát. Lidé přijedou do Las Vegas, zatleskají a odjíždějí. A zapomenou, koho vlastně viděli,“ popisoval tehdy Gott.

Ve Spojených státech pak zpíval ještě mnohokrát, vrcholem byly dva koncerty v newyorské Carnegie Hall. Důležitý byl pro Gotta také pobyt v Německu, tehdy ještě západním, kde o něm v roce 1967 tamní tisk psal jako o „Sinatrovi Východu“.

V koncertování mimo Československo Gottovi komunistický režim nebránil. Přesto uvažoval o emigraci, nejprve ji zkusil v roce 1968, pak o tři roky později. V obou případech se ale vrátil.

Filmy i malování

Posluchači mohli Karla Gotta několikrát slyšet zpívat i v rozhlase. Populární se stala i jeho píseň k animovanému seriálu Včelka Mája. Nazpíval ji hned v několika jazycích, třeba právě v němčině.

Včelka Mája není Gottova jediná pohádková písnička. Ikonická je kromě písně Jít za štěstím třeba i skladba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Gott hrál také v několika filmech. V roce 1964 účinkoval v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů a fanoušky překvapil před osmi lety rolí Lucifera v pokračování Z pekla štěstí. Naposledy se před kamery postavil loni v pohádce Když draka bolí hlava.

Populární český zpěvák se věnuje také malování. První samostatnou výstavu měl na začátku devadesátých let v Praze. Vystavoval ale i v Berlíně, Bratislavě nebo Moskvě. „Studoval jsem techniku malování Rubense, Botticelliho a později také impresionistů,“ vyjmenovával dříve Gott.

Na svém kontě má téměř 300 alb, které vydal nejen v Česku, ale i v zahraničí. Prodalo se jich přes 30 milionů. Své zatím poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Letos pak se svou dcerou Charlottou Ellou nazpíval i singl Srdce nehasnou, který pro ně napsal zpěvák a frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo.

Gott má celkem čtyři děti – Dominiku (1973), Lucii (1987), Charlotte Ellu (2006) a Nellu Sofii (2008). Poslední dvě děti má s manželkou Ivanou, kterou si vzal před jedenácti lety.

A tématem kromě rodiny bylo v posledních letech i Gottovo zdraví. Lékaři mu v listopadu 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. Gott se podrobil léčbě a následující rok březnu oznámil, že onemocnění vymizelo.

Po dalších komplikacích započal s postupným návratem na pódia. A v Praze zahájil i výstavu k šesti desetiletím své kariéry, která se nevyhýbala ani tématům, jako byla Gottova účast na Antichartě.

Svého prvního Zlatého slavíka získal v roce 1963. Doma jich má celkem 42. A v posledních letech při předávání každý televizní divák už tušil, co mistr řekne v děkovné řeči: „Toto jsem opravdu nečekal.“

A v roce 2007 předal Karlu Gottovi prezident Václav Klaus také medaili Za zásluhy v oblasti kultury. Je ale také nositelem ocenění zasloužilý a národní umělec nebo Řádu Jurije Gagarina a mnoha dalších cen.

Michaela Vetešková, Jiří Štefl, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme