Karel Gott oznámil, že trpí akutní leukémií. Léčí se ambulantně v nemocnici

Zpěvák Karel Gott trpí akutní leukémií. Podstupuje kvůli tomu ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to řekl čtvrtečnímu deníku Blesk. Prezident Miloš Zeman mu pak popřál, aby s nemocí bojoval. Gott bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit.

Praha (Aktualizováno: 12:27 12. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,“ řekl Karel Gott deníku Blesk. A doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii.

Karel Gott: Mám pocit, že jsem žil několik životů, ale pořád se učím

Číst článek

„Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav,“ uvedl později na svém facebooku.

Myelodysplastický syndrom je různorodá skupina získaného onemocnění kostní dřeně, informuje na svých stránkách IV. hematologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Převážně se podle ní vyskytuje ve vyšším věku, konkrétně nejčastěji mezi 65 až 70 lety.

„V kostní dřeni zdravého člověka jsou produkovány tři druhy krevních buněk, které vycházejí ze společné zárodečné (kmenové) buňky: červené krvinky, bílé krvinky a krevní destičky. Poškozením této kmenové buňky dochází k rozvoji myelodysplastického syndromu,“ stojí na webu.

Leukémie je pak nádorové onemocnění krvetvorby, které se vyznačuje zmnožením bílých krvinek, ty jsou nezralé a neplní svou normální funkci, stojí na stránkách Fakultní nemocnice Brno.

Prezident Miloš Zeman pak Gottovi popřál, aby s nemocí bojoval. I vaším prostřednictvím mu mohu popřát, aby bojoval, protože podlehnout nemoci je vždy snadné a bojovat s nemocí někdy vyjde, někdy nevyjde, ale vždycky se to má zkusit, řekl Zeman, který je nyní na návštěvě Srbska.

Zlatý slavík Gott

Lékaři Gottovi na podzim 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin a nejpopulárnější český zpěvák ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu, do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo.

K vystupování na veřejnosti se Gott poté vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 ale za mohutných ovací osobně převzal počtyřicáté Zlatého či Českého slavíka.

Loni v únoru byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-Slovenském plese v pražském Obecním domě.

Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo to být jeho posledním letošní veřejným vystoupení. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července.

Karel Gott slaví 80. narozeniny. Se symfoniky nahrál novou verzi písně Jdi za štěstím

Číst článek

Gott má na svém kontě skoro tři stovky alb, první je z roku 1965, a desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Získal také celkem 42 Zlatých či Českých slavíků. Populární je nejen v Česku, ale i v Německu či Rusku.

„Moji ctižádostí bylo, že jsem chtěl zpívat všechno. Nechtěl jsem jen vstoupit do opery, protože to je úplně jiné zpívání,“ popisoval v červencovém rozhovoru pro Radiožurnál ke svým 80. narozeninám. 

Dlouhý je i seznam zpěvákových ocenění. Například Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017.

Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme