Vzpomínky na znárodnění, poezie i skautská píseň. Poslechněte si unikátní nahrávky Karla Kryla

V pátek 12. dubna 2019 by se písničkář a básník Karel Kryl dožil pětasedmdesáti let. Toto výročí připomíná Český rozhlas řadou méně dostupných i zcela unikátních rozhlasových nahrávek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kryl | Foto: Václav Jirsa | Zdroj: Právo / Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Archiv Plus (repríza)

Karel Kryl pocházel z tiskařské rodiny a v tiskárně jeho dědečka a později otce se tiskly ceněné krásné bibliofilie. V archivní nahrávce Českého rozhlasu z roku 1992 vzpomíná, jak komunisté krátce po roce 1948 rodinnou tiskárnu zničili.

Z téhož rozhovoru jsou i další dvě vybrané ukázky: v první Kryl mluví o své hře na kytaru, ve druhé pak o odchodu do exilu v roce 1969. V nedatované nahrávce Rádia Svobodná Evropa připomíná nedlouhé skautské období svého dětství (také Skaut byl komunisty zlikvidován) a své vyprávění ilustruje krátkou „vlčecí“ písní.

Pegasiáda, tak se jmenoval literárně-hudební politický kabaret Svobodné Evropy. V archivu jsme našli dvě nedatované nahrávky, na kterých se Karel Kryl spolu s kolegy ze Svobodné Evropy podílel. Jednu z nich jsme zařadili celou, z druhé pak podstatnou část. Tyto nahrávky jsou prakticky neznámé.

Silvestry s Krylem

Karel Kryl se autorsky i interpretačně podílel také na tvorbě silvestrovských pořadů Svobodné Evropy, a to nejenom písněmi, ale také svou poezií a interpretací anekdot. Z poezie jsme vybrali alespoň dvě kratičké ukázky, dále pak krátký fragment z Havlovy hry Vernisáž, v jejíž rozhlasové nahrávce natočené Svobodnou Evropou Kryl účinkoval.

Součástí jednoho ze silvestrovských pořadů byl i záznam Krylova koncertu, ze kterého jsme vybrali premiéru jedné z jeho málo známých písní.

V pořadu zní také vzpomínka herečky Vlasty Chramostové natočená rok po Krylově smrti a část politického raně normalizačního komentáře věnovaného Karlu Krylovi a jeho odchodu do exilu. Komentář byl natočen a odvysílán několik dnů po tom, co Kryl v tehdejším západním Německu požádal o politický azyl.   

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme