Klesl na kolena a už nevstal. Kytarista zemřel během vlastního koncertu k 70. narozeninám

To, co vypadalo jako časté gesto hudební extáze, bylo ve skutečnosti posledním gestem uznávaného amerického kytaristy Bruce Hampton, který skonal během vlastního koncertu.

Atlanta, USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký kytarista Bruce Hampton během koncertu v roce 2008. (CC BY-SA 2.0)

Americký kytarista Bruce Hampton během koncertu v roce 2008. (CC BY-SA 2.0) | Foto: Spector 1 | Zdroj: Flickr

Jen pár chvil chybělo do konce koncertu k jeho 70. narozeninám, když uznávaný americký kytarista Bruce Hampton klesl na kolena v často vídaném gestu. Všichni jeho spoluhráči na pódiu to považovali za výraz extáze a nepřestali hrát, ani když poté ulehl na pódium. Nezvedl se však ani po doznění posledního tónu a o pár chvil později jej lékaři prohlásili za mrtvého.

„Bylo to dramatické a poetické zakončení života muže, jehož celý způsob žití byl uměleckou formou.“

členové kapely The Tedeschi Trucks Band

Hampton byl na americké rockové scéně znám jako velký propagátor jam sessions, při nichž se ke společné produkci scházeli členové řady kapel. Mezi účinkujícími na jeho narozeninovém koncertu byli mezi jinými Warren Haynes ze skupiny The Allman Brothers Band či John Popper z kapely Blues Traveler.

Bubeník Jeff Sipe, který s si s Hamptonem vyměnil pohled těsně před jeho skonem, tvrdí, že se veterán místní hudební scény usmíval. "Podle mě to byl úsměv na rozloučenou," řekl Sipe agentuře AP.

Zakladatel několika kapel se spíše lokálním významem měl podle hudebních znalců vliv na řadu známých muzikantů včetně členů kapel jako Rolling Stones či R.E.M. Podle svých blízkých prodělal v roce 2006 infarkt a bral řadu léků. Bez ohledu na to stále intenzivně koncertoval až do posledního okamžiku života.

"Bylo to dramatické a poetické zakončení života muže, jehož celý způsob žití byl uměleckou formou," uvedli k jeho skonu členové jedné ze spřátelených kapel The Tedeschi Trucks Band.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme