Dům Kurta Cobaina se oficiálně stal státní kulturní památkou. Majitelé připravují tematickou výstavu

Washingtonský úřad, který se stará o zachování kulturního dědictví, minulý týden oznámil, že dům, ve kterém bývalý frontman kapely Nirvana Kurt Cobain žil v letech 1968 až 1984, byl oficiálně začleněn do registru kulturně významných staveb. Současný spolumajitel Cobainova domu Lee Bacon potvrdil, že rekonstrukce a převedení budovy do její původní podoby je téměř kompletní, píše server časopisu Rolling Stone.

Aberdeen Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt Cobain byl nejen zpěvákem, ale i hlavním textařem a autorem hudby skupiny Nirvana.

„Chceme touto cestou vzdát poctu Kurtovu mládí a jeho kariéře,“ řekl Bacon. | Zdroj: Profimedia

Místní vyhlášky brání tomu, aby se budova stala plnohodnotným muzeem. Přesto se Bacon snaží najít způsob, jak na jaře dům zpřístupnit příležitostným soukromým prohlídkám, uvedl Rolling Stone.

„Chceme touto cestou vzdát poctu Kurtovu mládí a jeho kariéře,“ řekl.

Bacon a jeho žena Danielle odkoupili dům v Aberdeenu od Cobainovy rodiny v roce 2018 za 225 000 dolarů. Rok nato Bacon, který se zabývá světelným designem, sdělil Rolling Stone, že má v plánu dům zrekonstruovat. Majitele plánují přemalovat žlutou fasádu domu tak, aby ladila se zelenými odstíny, které dům měl v sedmdesátých letech.

V budově se nachází původní jídelní stůl a skříňka v čínském stylu, kterou manželé dostali od Cobainovy rodiny. Vedle toho se Baconovi a jeho ženě podařilo získat matraci z ložnice, kterou hudebník v mládí sdílel s jeho sestrou Kim Cobainovou.

Zpěvákova sestra sdělila Rolling Stone, že velmi oceňuje práci Lee Bacona a jeho ženy a je ráda, že sama může přispět k rekonstrukci rodinného domu.

V rámci jednání o zavedení budovy do státního registru rozhodující dozorčí komise si poslechla úryvek slavné skladby kapely Nirvana „Smells Like Teen Spirit“. Následovně usoudila, že „budova je pozůstalostí po osobě, která hrála významnou roli v rámci místní komunity“.

Nejdražší kytara, jakou kdy kupec na aukci získal. Cobainův nástroj se prodal za 143 milionů korun

Číst článek

Výkonná ředitelka Washingtonského úřadu archeologie a zachování kulturního dědictví Allyson Brooksová poukázala na neobvyklost žádosti. „Nestává se často, že objektem jednání je domov z dětství.“

„Většinou se snažíme přijít na to, zda se v daném domě stalo něco důležitého. V tomto případě rozhodující je postava Kurta Cobaina, který rozvíjel své hudební nadání právě v tomto domě.“

Komise hlasovala jednomyslně pro schválení žádosti.

Brooksová uvedla, že výsledek hlasování ji nepřekvapil. „Všichni členové komise si uvědomovali důležitost Cobainova domu.“ Nicméně dodala, že zavedení do státního registru neznamená, že dům bude chráněn státem.

Vedle plánů zřízení další budovy, která poslouží jako výstavní prostor pro předměty spojené s osobností Kurta Cobaina, Bacon chce vytvořit plaketu, která bude viset na přední straně domu. Projekt má zachovávat vzpomínku na kapelu Nirvana a Cobainovu smrt v roce 1994.

pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme