Česko vysílá na Eurovizi skupinu Lake Malawi. Poslechněte si soutěžní píseň Friend of a Friend

Na evropské hudební soutěži Eurovize bude Česko reprezentovat skupina Lake Malawi v čele se zpěvákem Albertem Černým. Mezinárodnímu publiku představí svou píseň Friend of a Friend.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tohle je pro mě mega splněný sen. Předtím, než jsem se rozhodl přihlásit s písní Friend of a Friend, tak jsem si říkal, co vlastně se sebou chci dělat. Ale pak jsme se přihlásili a já jsem uviděl světlo na konci tunelu. Řekl jsem si, že by to mohla být cesta prorazit do světa,“ řekl po vyhlášení výsledků člen kapely Albert Černý.

O skupině Lake Malawi

Indie-popovou skupinu Lake Malawi vedle zpěváka Černého tvoří baskytarista Jeroným Šubrt, kytarista Pavel Palát a bubeník Antonín Hrabal. Kapela vznikla roku 2013 a už v roce 2014 zahrála jako předkapela na koncertě americké skupiny Thirty Seconds To Mars. Autorem hudby a textů je Černý, který byl dříve součástí sestavy Charlie Straight. Černý je držitelem čtyř hudebních cen Anděl, dvou cen Slavík a ocenění hudební stanice MTV za svou práci.

Soutěž Eurovize se uskuteční od 14. do 18. května v izraelském Tel Avivu za účasti celkem 42 zemí.

Česká televize, která v květnu semifinále i finále soutěže odvysílá, oznámila, že příští rok se diváci dočkají pořadu, ze kterého v přímém přenosu vzejde reprezentant Česka pro Eurovision Song Contest 2020.

Loni reprezentoval Česko zpěvák Mikolas Josef, který skončil na šestém místě, a získal tak pro zemi zatím nejlepší umístění v mezinárodní písňové soutěži.

„Na obrovský úspěch Mikolase Josefa se pokusí navázat kapela Lake Malawi, která se stala s těsným bodovým náskokem vítězem národního kola,“ uvedl vedoucí české delegace Jan Bors.

„Je vidět, že Eurovize jako značka se neuvěřitelně posouvá. Hlasovalo o 50 procent více fanoušků než loni,“ doplnil.

Eurovize v Izraeli

Lake Malawi vybrali diváci i mezinárodní porota z osmi kandidátů v internetovém hlasování národního kola soutěže, kde získali celkem 22 bodů.

Letošními finalisty vybranými týmem České televize byli vedle Lake Malawi také Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer. Do soutěže přihlásilo své skladby více než 60 českých interpretů a zhruba 300 zahraničních umělců.

‚Rodiče se mnou měli svatou trpělivost,‘ vzpomíná hudebník Mikolas Josef, který uspěl v Eurovizi

Číst článek

V pondělí v podvečer bude losem určeno složení semifinálových skupin a datum konání semifinálového večera s českou účastí. Soutěž Eurovize se letos odehraje v izraelském Tel Avivu. Semifinále se bude konat 14. a 16. května. O vítězi se rozhodne ve finále 18. května. Hlasování se uskuteční prostřednictvím oficiální aplikace Eurovision Song Contest, která je dostupná zdarma.

Pořadatelství letošního ročníku Eurovize zajistila izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová vítězstvím v loňském lisabonském finále.

Loňský ročník skončil pro Česko úspěchem. Zpěvák Mikolas Josef se probojoval do finále a obsadil šesté místo. V novodobé historii se českým zástupcům v soutěži Eurovize kromě Josefa příliš nedařilo. Do finále se jako jediná dostala předloni Gabriela Gunčíková, skončila bez jediného bodu od diváků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme