Liberecké divadlo uvede Příhody Lišky Bystroušky. Je to opera pro všechny generace, říká režisérka

Nadčasové dílo zkomponované Leošem Janáčkem mělo svou premiéru v roce 1924. Od té doby se divadelní diváci mohli mnohokrát přesvědčit, že příběh Lišky Bystroušky je nadčasový. Témata, kterými se zabývá, provází člověka dnes stejně jako před sto lety. Nyní jej do svého programu zařazuje Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká operní klasika Příhody Lišky Bystroušky je nadčasovým dílem pro všechny generace. | Zdroj: Oficiální webové stránky Divadla F. X. Šaldy Liberec

„Liška Bystrouška je specifická v tom, že je opravdu velmi hudebně náročná. Je to opera téměř kultovní, opera, kterou každý zná. Každý od ní něco očekává. Samozřejmě srovnávání je veliké. Takže ten tlak na sebe cítím,“ řekla Radiožurnálu režisérka Divadla F.X. Šaldy v Liberci Linda Keprtová k obavám z uvedení tohoto již mnohokrát zpracovaného díla.

Díky pohádkovým motivům lidé operu zpracovanou podle námětu Rudolfa Těsnohlídka často považují za vhodnou pro děti. Liberecké divadlo ji však pro děti do 12 let nedoporučuje.

„Myslím si, že je to opera vhodná pro každou generaci. Ale je pravda, že vyloženě dětské představení to v našem podání úplně není. Proto jsme tam tu floskuli raději dali, aby někdo náhodou nebyl překvapen, že se v představení kouří a tak dále,“ dodala Keprtová.

Stejně jako v operách Ruselka nebo Aida se i tady v titulní roli představí Lívia Obručník Vénosová. Do konce roku se v libereckém divadle odehrají ještě tři další reprízy Příhod Lišky Bystroušky.

Josef Kaňka, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme