Zemřel muzikolog a bývalý šéf České filharmonie Čížek. Orchestr vedl v době sametové revoluce

Po dlouhé nemoci v neděli 13. října v Masarykově sanatoriu v Dobříši zemřel ve věku 87 let muzikolog, hudební publicista a bývalý ředitel České filharmonie Lubomír Čížek. Byl známou osobností především na poli klasické hudby. V pondělí o tom informoval jeho syn Lubomír Čížek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po dlouhé nemoci v neděli 13. října v Masarykově sanatoriu v Dobříši zemřel ve věku 87 let muzikolog, hudební publicista a bývalý ředitel České filharmonie Lubomír Čížek (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Lubomír Čížek starší se narodil 7. května 1932. Vystudoval hudební vědu a národopis na Univerzitě Komenského v Bratislavě, kde byl mimo jiné odborným asistentem Eugena Suchoně.

Stále nevíme, jaké má plány, říkají lidé z Národního divadla o novém šéfovi opery Hansenovi

Číst článek

V roce 1968 Čížek založil Státní filharmonii Košice a působil zde do roku 1971 jako první ředitel. V letech 1971 až 1974 byl ředitelem Slovkoncertu a později působil jako šéfredaktor Hlavní redakce hudebního vysílání Československého rozhlasu v Bratislavě.

Od roku 1979 do roku 1987 byl šéfredaktorem hudebního vysílání Československé televize v Praze. Na začátku 80. let se stal viceprezidentem a v letech 1984 až 1988 prezidentem mezinárodní organizace IMZ (International Music + Media Centre).

V Rudolfinu se uskutečnil koncert na podporu Notre-Dame, zahráli i rozhlasoví symfonici

Číst článek

V letech 1987 až 1990 působil Čížek jako ředitel České filharmonie. V této funkci zažil bouřlivý rok 1989, kdy se nejdříve v září šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann veřejně zastal lidí pronásledovaných kvůli podpisu petice Několik vět a odmítl vystoupení v České televizi. Informace o tom se pak přes vídeňského spolupracovníka Hlasu Ameriky Ivana Medka dostala do zahraničních médií.

Českou filharmonii tato zpráva zastihla během zájezdu po Německu. 25. října 1989, na zkoušce před koncertem ve Stuttgartu, inicioval zástupce orchestru Ludvík Bortl hlasování o tom, zda se orchestr k Neumannovi připojí. Většina hlasovala pro. Podle vzpomínek tehdejšího violisty České filharmonie Karla Špeliny ředitel Čížek varoval, že hlasování může orchestru uškodit, nikomu však nevyhrožoval.

V roce 1991 založil Čížek společně s Josefem Sukem Nadaci Antonína Dvořáka pro mladé hudebníky. Publikoval v mnoha odborných časopisech, například v Hudebních rozhledech nebo Slovenské hudbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme