Fanynky na Metronome festivalu uhranul Tom Odell. Hvězdami večera byly kapely Massive Attack a Tatabojs

Tom Odell, Massive Attack nebo John Cale - hudební fanoušci už nejspíš ví, že řeč je o Metronome festivalu. V pátek začal v pražských Holešovicích jeho třetí ročník. Radiožurnál je jako hlavní mediální partner u toho a v areálu má i mobilní vysílací studio Rstream.

Praha (Aktualizováno: 23:42 22. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Metronome 2018 | Foto: Pavel Vondra

Potemnělá hudba britské skupiny Massive Attack a písněmi ze sólové kariéry Johna Calea i z období jeho působení v kapele Velvet Underground vyvrcholil v pátek v Praze úvod festivalu Metronome. Na pražském Výstavišti první den jeho třetího ročníku zakončí oslava třicátých narozenin kapely Tata Bojs. Festival pokračuje v sobotu. Pořadatelé očekávají až 20 000 návštěvníků. Přesný počet oznámí v neděli.

Skupina Massive Attack, která patří k předním představitelům trip hopu, se v Česku představila po dvou letech od vystoupení na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Také na Metronome festivalu na smysly fanoušků útočila kromě hudby i videoprojekcí a světelnou show. Na obrazovku k hudbě promítla vlajky a názvy převážně levicových a separatistických politických stran z celého světa. Dvojice Robert Del Naja (umělecké jméno 3D) a Grant Marshall (Daddy G) doplněná o hostující muzikanty zahrála skladby z přelomových desek Blue Lines a Mezzanine z 90. let i z EP Ritual Spirit.

Skladatel a producent Cale nadšenému publiku zahrál skladby ze své sólové kariéry i z období svého působení v legendární kapele Velvet Underground. Připomněl ji písněmi Venus in Furs a I'm Waiting For My Man. Ze své sólové kariéry nabídl například skladbu Helen of Troy ze stejnojmenného alba z roku 1975.

Chemical Brothers, Massive Attack, Tom Odell a další. V Praze začíná Metronome festival

Číst článek

Program zahájili zástupci domácí hudební scény. Jako první vystoupila kapela Prago Union. Na úvod akce se dále představily mimo jiné skupiny Th!s s hercem Vojtou Kotkem na postu baskytaristy, Umakart a Zrní. Umakart zahrál po několikaleté pauze. Českou scénu zastoupili také Midi Lidi, kteří publikum roztancovali mimo jiné svojí verzí skladby Stevieho Wondera I Just Called To Say I Love You.

Po 20 letech se v pátek na festivalu sešli Sexy Dancers, skupina složená ze členů J.A.R a Monkey Business s Danem Bártou a Darou Rolins. Sexy Dancers jsou považováni za legendu, přestože před lety vydali jediné album Butcher's On s hitem Slim Jim. „Na Metronomu si zahrajeme před lidmi po dvaceti letech. Věřím, že to bude stát za to. Jako účinkující navíc zhlédneme koncerty našich mnohem lepších zahraničních kolegů zdarma,“ uvedl před začátkem festivalu klávesista a kapelník Roman Holý. Je jediným interpretem, který byl na každém ročníku Metronome, pokaždé však s jiným projektem. První rok to byli J.A.R. s gospelovým sborem, loni Monkey Business a letos Sexy Dancers.

Dalším výrazným umělcem byl v dnešním programu britský písničkář Tom Odell.

Festival Metronome rozpočet ze 40 milionů korun za tři roky své existence navýšil na letošních přibližně 60 milionů. Podrobnosti k programu a organizační pokyny se nacházejí na www.metronomefestival.cz.

vok, mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme