Nápady dostávám v noci a hned si je zapisuji, říká hudební skladatel Ennio Morricone

Na kontě má hudbu k pěti stovkám filmových hitů a seriálů, proslul spoluprací s režisérem Sergio Leonem a loni za svou hudbu k Tarantinovým Osmi hrozným získal Oscara. Italský hudební skladatel Ennio Morricone proslul jako génius filmové hudby. „Jeden z nejlepších způsobů natáčení filmu je, když režisér natáčí podle už hotové hudby,” říká v rozhovoru s Janem Šmídem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ennio Morricone 10. listopadu oslaví 89. narozeniny. | Zdroj: Fotobanka Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Ennio Morricone, slavný italský hudební skladatel v rozhovoru pro Radiožurnál

Zhudebněné sny se mu sice nezdají, přesto ani ve spánku nemá od hudby klid. I ve snu o ní totiž, jak sám přiznává, přemýšlí. „Ve snu ke mně přicházejí některé nápady, někdy jsou výraznější, někdy jde o prostý námět. Ten si hned v noci zapíšu, abych na něj nezapomněl,” popisuje pro Radiožurnál. 

Vzhledem k tomu, že pravidelně vstává ve čtyři ráno, mu ale na hudební snění mnoho času nezbývá. „Prozradím ale, že si často zpívám, byť bezhlasně. Hudbu, kterou jsem složil, hudbu, kterou budu skládat, i klasické velké skladby jiných skladatelů,” přiznává Morricone.

Mezi jeho nejslavnější díla dnes patří hudba ke snímkům westernového mága Sergia Leoneho. Jejich vzájemná spolupráce přitom většinou probíhala podle stejného vzorce: Morricone nejprve složil hudbu a Leone ji pak během natáčení štábu pravidelně pouštěl.

Ennio Morricone 10. listopadu oslaví 89. narozeniny a tři týdny předtím se naposledy představí v Praze. V O2 Areně bude 16. října dirigovat Český národní symfonický orchestr.

Práce na Tenkrát na Západě se protáhla 

„Týká se to i hudby k filmu Tenkrát na Západě,” připomíná skladatel. „Když Leone natáčel slavnou scénu z vlakového nádraží, poslouchal mou hudbu. Synchronizoval celou scénu podle hudby, která na place zněla.”

Ennio Morricone během dirigování při pražském koncertu. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dnes to zní skoro neuvěřitelně, ale Morricone se prý se skládáním hudby k Tenkrát na Západě tak loudal, že ho chtěl Leone nahradit někým jiným.  

„Je to pravda,” přiznává skladatel. „Leone mě požádal o hudební téma, ale trvalo mi to. Nechtěl začít natáčet bez hudby, takže jsem ho vlastně trochu zdržoval. Nakonec jsem dostal nápad použít přirozené zvuky, natočil jsem je a Leone byl spokojený,” vzpomíná.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme