Nejúspěšnější skladatel a hudebník všech dob. Bývalý 'Brouk' Paul McCartney slaví 75. narozeniny

Bývalý 'brouk' a podle Guinnessovy knihy rekordů nejúspěšnější hudebník a skladatel všech dob. Paul McCartney slaví své pětasedmdesáté narozeniny. Liverpoolský rodák za svou dlouhou kariéru prošel legendárními skupinami Beatles, Wings a září i na sólové dráze.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze po 12 letech koncertoval Paul McCartney | Foto: ČTK

Jak poznáte opravdovou megastar a srdcového hudebníka? Že i v 75 letech objíždí koncerty, na kterých šílí fanynky. A to i po víc než padesáti letech. McCartney vděčí za svou slávu legendární rock'n'rolové skupině Beatles.

John Lennon, Ringo Star, George Harrison a Paul McCartney byla čtveřice, která navždy změnila hudební svět. A Paul byl srdcem kapely. Hrál na baskytaru, zpíval a také psal písničky a dělal aranžmá.

Přehrát

00:00 / 00:00

75. narozeniny slaví jeden z největších hudebníků všech dob. Více si poslechněte v reportáži Matěje Štýse.

Jeho skladba Yesterday má nejvíc coververzí na světě. Existuje neuvěřitelných 2200 předělávek. Svět se do Beatles v 60. letech doslova zbláznil. Znal je úplně každý. Paul McCartney měl přezdívku „cute beatle" (roztomilý brouk) a toužily po něm miliony žen po celém světě. Osudovou se mu stala jen jedna- Linda Eastmanová. Velkou lásku ukončila až Lindina tragická smrt v roce 1998.

Po rozpadu Beatles pokračoval Paul se skupinou Wings. A i přesto, že pokořit tehdejší slávu kapely bylo skoro nemožné, opět se dostal na výsluní. A nesestoupil z něj ani při své sólové kariéře. Hudba mu vynesla celkem čtyři ceny Grammy a také rytířský titul, který získal od britské královny.

Kromě muziky se ale v poslední době věnuje i zdravému životnímu stylu a je velký propagátor vegetariánství. „Lidi se mě často ptají: Nechybí ti stará dobrá klobása? A já říkám: Vůbec! Nikdy bych se k masu už nevracel. Užívám si být vegetarián," řekl McCartney.

Ani v pětasedmdesáti letech nechce Paul McCartney do důchodu. Kdo ví, třeba zavítá znovu i do Česka. Naposledy zahrál minulý rok ve vyprodané O2 areně.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme