Nominace na Ceny Anděl ovládl Miro Žbirka. Dalšími favority jsou 7krát3 nebo Vypsaná Fixa

Česká hudební akademie druhým kolem hlasování rozhodla o letošních nominacích na ceny Anděl za rok 2022. Ceremoniál, během kterého poputuje celkem patnáct ikonických sošek Andělů ke svým novým majitelům, se uskuteční v sobotu 15. dubna v prostorách pražského Výstaviště. Večerem provede herec Kryštof Bartoš, přímý přenos odvysílá Česká televize.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlaté sošky Andělů.

Slavnostní předávání cen Anděl proběhne v polovině dubna | Foto: Zbyněk Surovec

Ve čtvrtek startuje třetí kolo hlasování České hudební akademie, která svými hlasy rozhodne o vítězích cen Anděl. Vybírat bude ze tří kandidátů nominovaných ve čtrnácti kategoriích. Výjimku tvoří Síň slávy, o jejímž vítězi rozhodla akademie již v prvním kole hlasování.

Stypka dostal tři posmrtné ceny Anděl, bodovala i Farna nebo Mišík. Do Síně slávy byl uveden Uhlíř

Číst článek

Favoritem letošních Andělů je s ohledem na počet nominací Miro Žbirka. Ten se svou deskou Posledné veci figuruje v kategoriích Album, Sólový interpret a Slovenské album. Píseň Nejsi sám, v níž zpívá i jeho syn David Žbirka, který album produkoval, se může stát Skladbou roku.

V nejsledovanější kategorii Album má šanci uspět kromě Mira Žbirky také zpěvák kapely 7krát3 s deskou II a Vypsaná Fixa se svými Kusy radosti. Jak 7krát3 tak Vypsaná Fixa se mohou v letošním roce stát držiteli hned tří andělských sošek.

Zpěvák 7krát3 je dále nominovaný v kategoriích Sólový interpret a Videoklip, Vypsaná Fixa pak jako Skupina roku a v kategorii Rock. Akademii oslovila také zpěvačka Pam Rabbit se svojí prvotinou Mom, I’m Lost, díky které si Anděla může odnést za Sólovou interpretku a Objev.

Cena fanoušků

Stejně jako v posledních letech bude součástí Cen Anděl multižánrová cena popularity, Coca-Cola Cena fanoušků, kterou vyhlašuje titulární partner Andělů. O vítězi, kterého společnost Coca-Cola podpoří částkou sto tisíc korun, bude moci rozhodovat veřejnost prostřednictvím online hlasování na webu Cen Anděl od poloviny března.

Rihanna zazářila během poločasu Super Bowlu. Na pódium se vrátila po téměř pěti letech

Číst článek

„Po Mirai, Viktoru Sheenovi a Smackovi budeme v napětí očekávat, kdo u hudebních fanoušků zvítězí tentokrát. Jsme rádi, že můžeme i tímto způsobem podporovat talenty a hudební projekty a vtáhnout do hlasování také veřejnost,“ doplňuje Veronika Němcová, ředitelka komunikace a vnějších vztahů společnosti Coca-Cola ČR.

Hlavním mediálním partnerem ročníku je Evropa 2, která v rámci spolupráce již tradičně věnuje výherci kategorie Objev částku půl milionu korun na programovou a digitální kampaň.

Velmi nás těší každá podpora, které se od našich partnerů dostává Andělům jakožto ocenění i těm konkrétním, samotným laureátům. Vážíme si jejich iniciativy a rolí hudebních mecenášů, kterých se v rámci Cen Anděl, i mimo ně, ujali,“ doplňuje producentka Lucka Hájková. Dalšími partnery ročníku jsou Intergram a OSA.

„Celkově hlasovalo přes 440 akademiků, odborníků napříč hudební branží,“ uvádí Petra Žikovská, ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu, která ceny vyhlašuje.

‚Vývoj hudby v celé její šíři‘ 

Kdo ocenění v celkem patnácti „andělských kategoriích“ nakonec získá, bude rozhodnuto třetím kolem hlasování České hudební akademie. Slavnostní předávání Cen Anděl Coca-Cola 2022 proběhne v polovině dubna a jeho součástí bude již tradičně řada hudebních vystoupení.

‚Píseň je symbolem lidí, kteří zažívají nesvobodu.‘ Česko bude na Eurovizi reprezentovat skupina Vesna

Číst článek

„Snažíme se vnímat vývoj hudby v celé její šíři a zprostředkovávat hostům v sále i divákům u televizních obrazovek komplexní zážitek. I letos připravujeme originální scénu a pro každé vystoupení speciální vizuální support, který podpoří výjimečnost vystupujících interpretů i celého večera,“ dodává Lucka Hájková a slibuje oznámení prvních jmen, kteří na předávání živě vystoupí, v polovině března. 

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Pořadatelem je od roku 2017 společnost LUFF PRODUCTION. 

Nominace

Ceny České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2020

 • Album

  7krát3 – II      
  Vypsaná Fixa – Kusy radosti
  Miro Žbirka – Posledné veci

 • Skladba

  Ewa Farna – Verze 02
  Mirai – Vedle tebe usínám
  Miro Žbirka – Nejsi sám (feat. David Žbirka)

 • Skupina

  Prago Union – Příduhned
  Vltava – Spass muss immer sein
  Vypsaná Fixa – Kusy radosti

 • Sólová interpretka

  Lenny – Heartbreak Culture  
  Pam Rabbit – Mom, I‘m Lost 
  Radůza – Nebe je odemčené

 • Sólový interpret

  7krát3 – II      
  Dan Bárta – Jedním dechem
  Miro Žbirka – Posledné veci

 • Objev

  Calin – Popstar
  Pam Rabbit – Mom, I’m Lost
  Rozálie – Korzetiér

 • Videoklip

  7krát3 – Vojín Ryan (režie V. Jelšíková)         
  Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)        
  Tata Bojs – Holka z plakátu (režie D. Mencl)

 • Alternativa a elektronika

  Kalle – Under the Black Moss           
  Tamara – Anderson   
  Anna Vaverková – Roztomilá Holka

 • Folk

  Vladimír Javorský – Ještě je   
  Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý
  My3.avi – Realita sen

 • Jazz

  Štěpánka Balcarová – Štěstí
  Jaromír Honzák – Twenties   
  Vertigo – Nic

 • Klasika

  Hana Blažíková, Collegium Marianum – Michna: Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním
  Pavel Haas Quartet, B. Giltburg, P. Nikl – Johannes Brahms: Kvintety op. 34 & 111
  SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

 • Rap

  58G – City Park
  Rest & DJ Wich – Tlak
  Robin Zoot – Make Sudety Great Again

 • Rock

  Insania – GRRRotesky            
  The Atavists – Prettier Than You
  Vypsaná Fixa – Kusy radosti

 • Slovenské album

  Korben Dallas – Deti rýb
  Richard Müller – Čierna labuť, biela vrana   
  Miro Žbirka – Posledné veci

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme