Nové varhany ve svatovítské katedrále zahrají příští rok v létě. Ve sbírce chybí necelé dva miliony

V národní sbírce na nové varhany pro katedrálu svatého Víta chybí ještě 1,6 milionu z 80. Sbírku před čtyřmi lety inicioval kardinál Dominik Duka, podpořil ji i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Původně měly být nové varhany hotové letos na podzim, lidé je ale nejspíš uslyší až příští rok v létě. Veřejnost na ně může přispět i tím, že adoptuje jednu z píšťal, říká předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Ondřej Pávek.

El Papiol / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozeta v katedrále svatého Víta, před kterou budou stát nové varhany.

Rozeta v katedrále svatého Víta, před kterou budou stát nové varhany. | Foto: Šošovka | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Na nové varhany se vybralo už 78,4 milionu, tedy asi 98 procent požadované částky. Peníze pochází například z dárcovských SMS, příspěvků na sbírkový fond nebo z adopce jednotlivých varhanních píšťal.

„Stále ještě jsou k dispozici, aktuálně jsou populární jako svatební dar,“ řekl Radiožurnálu Pávek, který je také děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta, jejímž posláním je mimo jiné péče o katedrálu.

Katedrála sv. Víta slaví 90 let od dokončení. Vznikala v průběhu šesti staletí, přispěli na ni chudí i bohatí

Číst článek

Varhany vznikají v dílně ve španělském městečku El Papiol kousek od Barcelony. „Nejprve se vyrábějí píšťaly, ty se pak skládají do jednotlivých rejstříků. Díky tomu už také bylo možné zaslechnout zvuk (části) nových varhan: U příležitosti 100 let samostatné československé státnosti zahrály českou a slovenskou hymnu, jak mohli vloni na podzim slyšet návštěvníci benefičního koncertu,“ vysvětlil Pávek.

Celkem budou nové varhany mít přes 6500 píšťal, tedy asi o 2000 víc než stávající nástroj z druhé poloviny 19. století. Vážit budou kolem 26 tun.

‚Kamenné varhany

Varhany je třeba také nazvučit, aby ladily se svým okolím. První sestavení a zkouška varhan proběhne hned na místě. Poté budou rozloženy a převezeny do Prahy, kde je znovu složí na hlavní kruchtě pod rozetou a opětovně nazvučí. „Jejich zvuk zní totiž odlišně v návaznosti na okolní prostor,“ řekl Radiožurnálu Pávek.

Souběžně se pracuje na designovém zpracování vnějšího pláště. „Jeho autorem je Peter Olah ze společnosti ŠKODA Auto, která tak design novému nástroji darovala. Varhany budou připomínat slavnou Panskou skálu, čedičový masiv z okolí Kamenického Šenova, kterému se přezdívá právě ‚Kamenné varhany‘,“ přiblížil Pávek.

„Důležitým prvkem designu jsou krystalové komponenty, díky kterým bude vnější plášť varhan připomínat náhrdelník zavěšený pod rozetou.“

V katedrále by měly stát na jaře příštího roku. Letos tedy proběhnou zkoušky a bude se řešit převoz. Pro veřejnost budou kvůli nutným technickým úpravám a zkouškám hrát o něco později, do léta 2020.

Alžběta Havlová, ela, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme