Fanoušci Ortelu porušili pravidla Českého slavíka. Na facebooku založili stránku na získávání hlasů

Někteří fanoušci kontroverzní skupiny Ortel porušili pravidla ankety Český slavík, tvrdí její organizátor v prohlášení. Při analýze hlasování dospěl k závěru, že kapela a její lídr Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nezjistil. Na svých stránkách to oznámila agentura Musica Bohemica.

Praha (Aktualizováno: 13:45 26. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapela Ortel při vyhlašování cen ankety Český Slavík 2016 | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výsledky ankety Český slavík byly vyhlášeny v sobotu večer v Hudebním divadle Karlín v Praze. Mezi skupinami obsadil Ortel druhé místo a v kategorii zpěváků se Tomáš Ortel umístil na třetí příčce.

Český slavík bez překvapení: 42. slavík pro Gotta, 20. pro Bílou. Ortel skončil na druhém místě

Číst článek

„Porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby," uvedli zástupci agentury Musica Bohemica, která je vyhlašovatelem a organizátorem ankety.

Z porušení pravidel pořadatel neobviňuje skupinu Ortel ani žádnou konkrétní osobu. Vzhledem k anonymitě sociálních sítí to mohl být prakticky kdokoli, konstatoval.

Agentura Musica Bohemica dále zdůraznila, že při svém rozhodování neřešila obsah písňových textů Ortelu, které jsou někdy označovány za kontroverzní. Respektuje vyjádření soudního znalce, že nepřekračují zákon.

Správce stránky: výsledek bereme jako úspěch

„Cílem celé této akce nebylo zmanipulovat hlasování v anketě Český slavík Mattoni 2017, ale podpořit Tomáše Ortela ze strany fanouškovské základny a zároveň nakousnutí současného palčivého tématu, kterým je kontroverze, již by někdo mohl vnímat jako kritiku politické situace. Tento povyk okolo výsledků bereme jako úspěch a sílu nejen obrovské fanouškovské základny, ale i nelibost pořadatele Agentura Musica Bohemica, že by mohl zvítězit někdo takový, jako je Tomáš Ortel,“ uvedl správce facebookové skupiny Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 pro server iROZHLAS.cz. 

Podle něj šlo jen o čistě soukromou iniciativu, na které se skupina Ortel ani Tomáš Ortel nepodíleli. Celá akce byla bez finančních nároků a podpory a jedinou investicí byl osobní čas. Své jméno správce odmítl uvést. 

Níže jeden ze statusů profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017

Zástupci kapely Ortel si pro ocenění na slavnostní večer nepřišli. Už před sobotním vyhlášením oznámili, že se vyhlašování Českých slavíků nezúčastní, protože "nechtějí proměnit anketu v politickou agitku". Při loňském vyhlašování například při vyslovení jména Ortel na protest sál opustili muzikant Radek Banga a herečka Iva Pazderková.

"Raději budeme mezi svými sledovat letošní průběh a výsledky této ankety než sbírat plivance těch, co nepochopili a ani nechtějí pochopit obsah našich skladeb a jejich nezvratného poselství," konstatoval Ortel.

Kapela byla i přes svoji nepřítomnost terčem vtipů. Herec Tomáš Matonoha v převleku tibetského duchovního vůdce dalajlamy se mimo jiné nabídl, že odveze ocenění kapele na její koncert do Plzně.

bar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme