V 84 letech zemřel německý tenorista Schreier. Poslední veřejné představení odzpíval v Česku

V Drážďanech ve čtvrtek po dlouhé nemoci zemřel slavný německý tenorista a dirigent Peter Schreier. Bylo mu 84 let. S odkazem na prohlášení jeho asistentky o tom informovala agentura AFP. Schreier byl považován za jednoho z nejlepších tenoristů 20. století a jednu z mála slavných osobností vážné hudby pocházející z bývalého východního Německa. Vystupoval také v Československu a Česku, v Praze odzpíval v roce 2005 své poslední veřejné představení.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenorista a dirigent Peter Schreier | Foto: Hendrik Schmidt | Zdroj: ČTK/AP

Schreier se narodil nedaleko Drážďan v roce 1935. Hudebně se začal vzdělávat ve sboru při kostelu svatého Kříže v této saské metropoli. Tam jeho talent objevil sbormistr Rudolf Mauersberger, který ho nechal zpívat mnoho sólových partů.

Neuctivé a do sebe zahleděné, kritizuje klavírista Vondráček české hudební prostředí. V Praze nezahraje

Číst článek

V 16 letech se jeho dětský soprán změnil v tenor, Schreier začal studovat zpěv a věnoval se i studiu orchestrálního a sborového dirigování (dirigoval od roku 1969).

Profesionálně debutoval v roce 1959 v roli Prvního vězně v Beethovenově Fideliovi, záhy nato zažil úspěchy v mozartovských rolích. V roce 1963 získal angažmá v berlínské Státní opeře, byl též pravidelným hostem ve Vídni. Od roku 1967 byl po čtvrt století pravidelným účastníkem Salcburského festivalu. Když v roce 1966 zemřel Fritz Wunderlich, byl označen za největšího žijícího mozartovského tenora, zejména kvůli pečlivé intonaci a dikci.

Od roku 1972 předváděl svoje umění i jako dirigent, přičemž za svou kariéru řídil například newyorskou či vídeňskou filharmonii.

S operou skončil na přelomu tisíciletí ve svých 65 letech s tvrzením, že na ztvárnění mladých milovníků na jevišti je již v příliš pokročilém věku. Na veřejnosti naposledy zpíval v roce 2005 při pražském provedení Bachova Vánočního oratoria, které i dirigoval.

„Den bez hudby je ztracený den,“ říkával podle agentury DPA pěvec a dirigent, který měl i přes své mezinárodní angažmá vždy velice blízko k Drážďanům, v nichž vyrůstal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme