Pěvec Domingo po 50 letech skončil v Metropolitní opeře. Desítky žen ho obvinily z obtěžování

Španělský operní pěvec Plácido Domingo ukončil spolupráci s newyorskou Metropolitní operou, kde měl ve středu vystoupit v titulní roli opery Macbeth. Důvodem je podle deníku The New York Times napětí ve sboru kvůli vyjádřením dvou desítek žen, které v médiích v předchozích týdnech obvinily Dominga ze sexuálního obtěžování v dřívějších letech. Pěvec popírá, že by je obtěžoval.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský operní pěvec Plácido Domingo. | Foto: Sergei Chirikov | Zdroj: Reuters

„Metropolitní opera potvrzuje, že Plácido Domingo souhlasil s ukončením všech svých vystoupení v Metropolitní opeře, a to s okamžitou platností,“ citoval deník The New York Times z prohlášení prestižního světového domu.

Plácido Domingo čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Legenda opery to odmítá

Číst článek

Po zveřejnění prvních obvinění od několika žen letos v srpnu přitom vedení newyorské opery uvedlo, že počká na výsledek šetření opery v Los Angeles, kde Domingo působí jako generální ředitel.

Domingo v úterý poděkoval za možnost ztvárnit v Metropolitní opeře tolik krásných rolí. „Jsem šťastný, že jsem ve věku 78 let dostal příležitost zpívat nádhernou roli při zkouškách Macbetha,“ uvedl. „Debutoval jsem v Metropolitní opeře v 27 letech a zpíval v tomto vynikajícím divadle 51 skvělých let,“ dodal.

Zopakoval také, že obvinění odmítá, ale že souhlasil s odchodem, aby „jeho přítomnost nerozptylovala od práce jeho kolegy.

První obvinění vůči Domingovi vzneslo v médiích minulý měsíc devět žen, z nichž jen jedna uvedla veřejně své jméno. Zprávu přinesla jako první agentura AP. Některé ženy podle ní uvedly, že odmítnutí Domingových návrhů negativně ovlivnilo jejich kariéru. Začátkem září přišlo s podobnými obviněními dalších 11 žen, jméno veřejně opět uvedla jen jedna.

V reakci na srpnovou zprávu agentury AP zrušily Domingovi vystoupení orchestr ve Filadelfii a opera v San Francisku, naopak evropské scény mu představení potvrdily na rok dopředu. Dominga podpořila například i ředitelka renomovaného festivalu v rakouském Salcburku, kde pak Domingo 25. srpna sklidil ovace vestoje už při příchodu na jeviště.

Harvey Weinstein před newyorským soudem uvedl, že se cítí nevinen. Začátek procesu byl odložen na leden

Číst článek

Našel i zastání

Dominga se zastaly i některé jeho kolegyně, které uvedly, že se k nim vždy choval s respektem. Některé se podivily, proč s obviněním ženy přišly až po třiceti letech. Za Dominga se postavila i operní hvězda Anna Netrebko.

Ruská sopranistka na sociální síti Instagram v srpnu po vypuknutí aféry kolem Dominga napsala, že se těší na svou oblíbenou roli v opeře Macbeth a na vystupování po boku „fantastického Plácida Dominga.

Sám Domingo, který je přes padesát let ženatý s mexickou sopranistkou Martou Ornelasovou, obvinění ze sexuálního obtěžování nechápe. „Domníval jsem se, že mé chování bylo vždy vítáno a přijímáno se souhlasem, hájil se v srpnu. Uvedl také, že „pravidla a normy, které nyní (ve společnosti) převažují, jsou zcela odlišné od těch v minulosti.

V poslední době se objevila řada kauz, ve kterých ženy obvinily po dlouhých letech slavné muže ze sexuálního obtěžování. Přispěla k tomu takzvaná kampaň MeToo (Já také), která se zrodila na podzim 2017 v USA a po které se podobná obvinění žen na adresu slavných mužů začala množit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme