Politika v Eurovizi. Ukrajina zamítla vstup ruské zpěvačce, předloni zpívala na Krymu

V úterý začíná v ukrajinském Kyjevě hudební soutěž Eurovize. Mezi 43 interprety z celého světa ale bude chybět ruská zpěvačka Julia Samojlovová. Ukrajina ji odmítla pustit na své území, protože předloni zpívala na Ruskem anektovaném Krymu. Není to přitom poprvé, co do Eurovize zasáhla politika.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská zpěvačka Julia Samojlovová

Ruská zpěvačka Julia Samojlovová | Foto: repro, youtube.com

Když v roce 2014 vyhrála Eurovizi „vousatá" zpěvačka Conchita Wurstová. Protestovaly proti předání ocenění Rusko a Bělorusko, které soutěž označily za „semeniště sodomie". Loni zase zvítězila ukrajinská zpěvačka Džamala s písní o deportaci krymských Tatarů v roce 1944, což Rusko opět pobouřilo.

Ruská provokace

„Nevpustit ruskou zpěvačku je kontroverzní rozhodnutí, ale z mého pohledu pochopitelné. Pravidla jsou jasná. Každý, kdo bez vědomí ukrajinských úřadů navštíví Krym, nebude tři roky smět vstoupit na Ukrajinu. Když Rusko tuto zpěvačku nominovalo, tak dobře vědělo, jaká bude následovat reakce," řekl pro Český rozhlas Plus Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Evropská vysílací unie, která soutěž organizuje, podle něho nabídla Rusku možnosti, jak reagovat. Mohlo vybrat jinou soutěžící, nebo by vystoupení Julie Samojlovové bylo přenášeno telemostem. „Rusko obě možnosti odmítlo, a to jen dokládá jeho záměr provokovat," doplňuje.

Alternativy byly ponižující

„Více než 100, možná už přes 200, zpěváků a kulturních činitelů je na ukrajinské černé listině, takže výběr je tímto omezený. Navíc Julie Samojlovová je vítězkou velkého množství národních konkurzů. Kdyby Ukrajina velkoryse udělala výjimku, byl by to pro ni obrovský argument v informační válce," namítá předseda pražského ruskojazyčného spolku Artěk Alexandr Barabanov.

Ukrajinská zpěvačka Susana Džamaladinovová (Jamala), vítězka národního kola Eurovize 2016 | Foto: Andrei Maximov

Nesouhlasí ani s tvrzením, že Rusku byla nabídnuta konstruktivní alternativa: „Stát, který zvítězil nad fašismem, nebude poslouchat pokyny státu, kde je Stepan Bandera státním hrdinou, konají se v něm desetitisícové průvody s pochodněmi a dochází k upalování lidí zaživa. Rusko nepřistoupí na ponižující nabídky vysílat přes satelit – a i to je v rozporu s pravidly," dodává.

„Ukrajina si stejně jako další evropské státy připomněla vítězství nad fašismem a oslavuje ho stejně jako Rusko. Těžko se oba státy mohou dohodnout a vycházet spolu, když Rusko více než tři roky okupuje Krym a vede nevyhlášenou válku na východě Ukrajiny," oponuje Havlíček.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme