OBRAZEM: Loučení se světoznámým dirigentem Bělohlávkem, do Rudolfina se mu přišel poklonit i Herman

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se koná veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie (ČF) Jiřím Bělohlávkem. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví se s dirigentem rozloučila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Mezi prvními se památce Bělohlávka poklonil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.

Praha (Aktualizováno: 18:01 7. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už před otevřením Rudolfina se u vchodu sešlo několik stovek lidí. Většina z nich s kyticí v ruce. Ve foyer byly připraveny kondolenční knihy. Bělohlávkův pohřeb se bude konat pouze v rodinném kruhu. Česká filharmonie žádá po dohodě s rodinou o zasílání kondolencí na adresu ČF.

U rakve drželi čestnou stráž členové vedení filharmonie a orchestru. V první půlhodině to byli členové vedení - David Mareček, Robert Hanč, Michal Medek a Ondřej H. Matyáš. V průběhu rozloučení se o hudební doprovod postaraly dvě desítky členů ČF, na úvod zahráli koncertní mistři Josef Špaček a Václav Petr, harfenistka Jana Boušková.

Zemřel Jiří Bělohlávek, světově uznávaný dirigent České filharmonie

Číst článek

Nad pódiem pokrytém věnci a květinami visela státní vlajka a Bělohlávkův portrét. Před katafalkem s rakví byly na čestném místě umístěny insignie vyznamenání, kterých byl šéfdirigent Bělohlávek nositelem. Prezident Václav Havel mu udělil 28. října 2001 Medaili Za zásluhy. Osobně mu ji předal na zámku v Lánech 7. prosince téhož roku.

V době, kdy odcházel z pozice šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC, mu královna Alžběta II. udělila titul komandéra Řádu britského impéria. Mezi distinkcemi nechyběl vnější symbolický průvodní znak Bělohlávka - dirigentská taktovka.

Své věnce poslali například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a zástupci festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha nebo Akademie múzických umění.

Byl ryzím Čechem

Svoji úctu dorazili osobně Bělohlávkovi vyjádřit herec Jaromír Hanzlík, pěvci Štefan Margita, Pavel Černoch a Kateřina Kněžíková, operní skladatel Miroslav Srnka nebo klavírista Ivo Kahánek. „Ze všech možných superlativů, vyslovovaných právem ve spojení s jeho jménem, bych obzvláště vypíchl jeden: Jiří Bělohlávek zůstal přes svůj globální úspěch celý život ryzím Čechem, pro nějž byla propagace české hudby a kultury obecně životním krédem," uvedl před časem Kahánek.

Úmrtí Jiřího Bělohlávka, které přes jeho dlouhou a těžkou nemoc přišlo náhle, zaznamenali milovníci hudby v Česku i zahraničí, informovaly o něm světové agentury. Na začátku letošního ledna Bělohlávek podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022. Ze zdravotních důvodů navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho pečlivě a dlouho připravovaný festivalový program převzal dirigent Petr Altrichter.

Bělohlávkovi vzdají hold orchestry, ve kterých působil. PKF - Prague Philharmonia uvede 11. června na závěr sezony v Obecním domě Brahmsovo Německé requiem. Koncertem uctí památku svého zakladatele, dlouholetého šéfdirigenta a podporovatele. Také ČF pod taktovkou Jakuba Hrůši uspořádá 18. června ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k uctění památky svého šéfdirigenta. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme