Pražákovu kvartetu zrušily čínské úřady podzimní turné. Kvůli vyjádřením primátora Hřiba

Přední český smyčcový soubor Pražákovo kvarteto nepojede kvůli zákazu čínských úřadů na říjnové turné do Číny. Přestože má soubor podepsanou smlouvu a v zemi už vystupoval, plánované koncerty čínský partner zrušil s odkazem na tamní úřady. Ty už dříve odložily turné orchestru PKF – Prague Philharmonia. Podle hudebníků čínským komunistům vadí kladný postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu a k Tibetu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražákovo kvarteto po soukromé zkoušce, zleva doprava: Vlastimil Holek (housle), Michal Kaňka (violoncello), Josef Klusoň (viola), Pavel Hůla (housle). Archivní foto | Foto: Luděk Kovář | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

„Ředitelka divadla a koncertního sálu v Zakázaném městě, což je první čínská scéna v Pekingu, mi napsala, že se se mnou musí bohužel podělit o smutnou zprávu – naše turné nebylo schváleno,“ popsal Radiožurnálu člen Pražákova kvarteta Josef Klusoň.

„Důvodem jsou mraky, které do vztahu mezi Prahou a Pekingem vztáhl pan primátor města Prahy,“ vysvětlil.

Prague Philharmonia přitom není soubor zřizovaný Prahou. V případě Pražákova kvarteta jde podle Klusoně o ještě absurdnější věc – kvarteto se jmenuje podle svého zakladatele Josefa Pražáka a s Prahou nemá nic společného.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme