Pražské jaro příští rok nabídne oslavy narození Bedřicha Smetany i Berlínskou filharmonii

Padesát koncertů, speciální program pro mladé publikum i oslavu dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany nabídne 79. ročník Pražského jara. Mezinárodní hudební festival potrvá od dvanáctého května do třetího června příštího roku. Zahájí ho Berlínští filharmonici Smetanovou Mou vlastí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jaro, Rudolfinum

Pražské jaro, Rudolfinum | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

„Nejlepší orchestr světa přijede na Pražské jaro zahrát naše národní dílo. Uslyšíme zajímavou perspektivu tohoto orchestru a dirigenta Kirila Petrenka, který se na českou hudbu specializuje,“ podle ředitele Pražského jara Pavla Trojana se zahajovací koncert letošního Pražského jara zapíše do historie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Padesát koncertů, program pro mladé i oslava dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany

„My jsme o berlínské filharmoniky usilovali bez nadsázky možná dekádu,“ přibližuje Trojan. Kromě otevření festivalu Mou vlastí připomene Pražské jaro 200. narozeniny Bedřicha Smetana také tím, že Česká filharmonie dvakrát uvede Smetanovu operu Libuše.

„Zároveň jsme zařadili premiéru titulu Tajemství Bedřicha Smetany, které provede opera Národního divadla,“ říká Pavel Trojan.

Součástí Pražského jara bude také konference k roku české hudby. Jedním z hlavních řečníků na ní bude i český dirigent Jakub Hrůša. „Současně se ukáže jako dirigent hostujícího italského orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě,“ vysvětluje dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Dodává, že k Hrůšovi se ještě přidá klavírista Kirill Gerstein a na programu bude i hudba Bohuslava Martinů.

Superorganisms

„Představte si padesát pianin, která jsou rozmístěná do kruhu, ve kterém sedí diváci a mezi nimi jsou ještě rozmístění houslisté, violoncellisté a další hudebníci. Například na cembalo a harfu,“ říká Josef Třeštík. Zároveň dodává, že v tomto koncertu je každý klavír naladěn trochu jinak a tím vzniká monumentální vlnový efekt.

Mozart i Lady Gaga jsou pro mě stejnou inspirací, přiznává violoncellista Hauser. Vyprodal O2 arenu

Číst článek

Pražské jaro poprvé věnuje celý den mladé generaci. „Jeden z umělců, který vystoupí na Pražském jaru, Filip Herevek, prohlásil, že mladé publikum se ke klasické hudbě nedostane skrze poslech, ale skrz to, že si ji zkusí interpretovat,“ vysvětluje Třeštík.

Proto organizátoři zařadí do 79. ročníku projekt Springteen, který nabídne nejrůznější koncerty v prostorách i zahradách Anežského kláštera.

Na závěrečném koncertu třetího června zazní v provedení České filharmonie premiéra sklady Superorganisms. Tu zkomponoval jeden z nejžádanějších českých soudobých skladatelů Miroslav Srnka.

Poslechněte si celou reportáž, audio najdete nahoře ve článku. 

Tomáš Maleček, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme