Pražské jaro otevřela pieta u hrobu Bedřicha Smetany, na setkání přišla stovka milovníků hudby

Pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany otevřel v neděli 74. ročník Pražského jara. Pořadatelé v den skladatelova úmrtí uctili památku nejen známého skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Setkání se zúčastnila přibližně stovka milovníků hudby, studentů i turistů. Mou vlast letos na zahajovacím koncertu zahrají Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jaro, Rudolfinum | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Pořadatelé festivalu uctili také památku Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Rafaela Kubelíka. Ředitel Pražského jara Roman Bělor v projevu uvedl, že pietní setkání vzniklo jako „poselství optimismu a úcty k české hudbě“.

Pražské jaro na vlnách Českého rozhlasu

Přímý přenos zahajovacího koncertu odvysílá v neděli 12. května od 20. hodiny Český rozhlas Vltava. Stanice nabídne celkem pět přímých hudebních přenosů, a to ještě 15., 17. a 27. května a 2. června. Dalších deset bude zaznamenáno. Pokud nestihne Vámi vybraný koncert, všechny se budou reprízovat druhý den na stanici D-dur.

V rámci pietní akce zazněly v podání ženského sboru Bubureza pod vedením sbormistryně Miloslavy Vítkové písně Když jsi v štěstí (Jan Facilis Boleslavský), Ej, lásko, lásko (Karel Janovický) a Má hvězda (Bedřich Smetana).

Tradice Mé vlasti

Fanfáry z opery Dalibor Bedřicha Smetany a Fanfáry Pražského jara zahrál Žesťový septet Pražského hradu pod vedením kapitána Pavla Hromádky.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu představil novinky na příští sezonu. Vystoupí i v Anežském klášteře

Číst článek

Báseň Balada o polce od Jana Nerudy přednesl Filip Sychra, který připomněl Smetanovo přátelství s českým básníkem. Slavnostní projev ke Smetanově poctě měl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast se na festivalu nehrála pouze v roce 1948, výjimkou jsou také roky 1946 a 2006, kdy byla uvedena druhý den festivalu.

Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme