Na čtyřech koncertech Pražského jara bude moci být až 300 posluchačů, podmínkou bude negativní test

Čtyři koncerty festivalu Pražské jaro, včetně zahajovacího 12. května, se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční za přítomnosti publika. Do pilotního projektu ministerstva kultury byly dále zařazeny repríza zahajovacího koncertu 13. května, Debut Pražského jara 26. května a závěrečný koncert 3. června. Informoval o tom mluvčí Pražského jara Pavel Trojan.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské jaro (ilustrační foto)

Pořadatelé se rozhodli oslovit držitele vstupenek v pořadí podle data zakoupení vstupenky. Účast publika je podmíněná naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Pražské jaro, Monika Rittershaus

Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu nabízí přes dvě desítky koncertů, které se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem. Všechny budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu, vybrané koncerty zprostředkují také Česká televize a Český rozhlas.

Rok s covidem a zimu přežilo v Česku jen jedno autokino. Sází na levný provoz a speciální programy

Číst článek

„Zahajovací koncerty letošního Pražského jara budou výjimečné v mnoha ohledech – umělecky díky jedinečnému uchopení Smetanovy Mé vlasti Václavem Luksem a Collegiem 1704. V rámci pilotního projektu by se měly stát příkladem toho, jak při respektu k epidemické situaci uskutečnit koncerty s účastí publika – i to je činí výjimečnými,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. „Věříme, že zatím velmi přísný a omezující režim těchto koncertů bude možné při dobrém vývoji boje s epidemií rozvolňovat a postupně se tak vrátit ke standardní podobě koncertního i společenského života,“ dodal.

Tři stovky posluchačů

Počet diváků bude v rámci pilotního projektu značně omezený na přibližně tři stovky posluchačů v sále. Pořadatelé se rozhodli oslovit držitele vstupenek v pořadí podle data zakoupení vstupenky. Účast publika je podmíněná naplněním dodatečných opatření proti šíření pandemie covid-19.

„Všichni diváci pilotního projektu musí povinně absolvovat PCR test ve smluvních laboratořích Pražského jara, aby došlo ke spárování jejich vstupenky s výsledkem testu. V průběhu celého pobytu v budově bude povinnost nosit respirátor třídy FFP2 nebo KN95,“ popsal Trojan.

Sedm filmových festivalů v Česku založilo asociaci. Organizátoři chtějí společně jednat s ministerstvem

Číst článek

Diváci, kteří vyjádří závazný zájem o účast na pilotním koncertu, obdrží vstupenku s novým místem k sezení, jež bude zohledňovat povinné rozestupy podle předpisů pilotního projektu. Festival garantuje, že vstupné za neuskutečněné koncerty, stejně tak i za vstupenky, které nebude možné využít v důsledku omezené kapacity sálů či jejich úplného uzavření, bude refundováno v plné výši. Refundace bude zahájena 4. června 2021.

„Těší mě, že již v příštích dnech bude možné uspořádat pár pilotních projektů s živým publikem, jako jsou například právě koncerty Pražského jara. Budu však ještě raději, pokud se podobné kulturní akce budou, po dlouhé covidové uzávěře, konat již pravidelně. Samozřejmě za určitých hygienických podmínek. Půjde-li to dobře, mohli bychom se jich ve venkovních prostorách dočkat už na konci května,“ podotkl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil online. Základem programu bylo 11 živě přenášených koncertů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme