Rádio Retro Zlatý fond zažene chmury archivními poklady. Zazní i hlasy prvorepublikových hvězd

V období, kdy se nemůžeme scházet, chodit do divadel a na koncerty, vám nabídne Rádio Retro Zlatý fond ty nejlepší nahrávky od šedesátých do devadesátých let. Životní příběhy v pořadech A léta běží, vážení nebo Sedmilháři, imaginární cestování s Meteorem, semaforské záznamy, zvukové výpravy v seriálech Svědectví z podzemí či ukázky z produkce Miloně Čepelky a Zdeňka Svěráka. Žijte nejenom zpravodajstvím, uvolněte se a přelaďte svoje vědomí!

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Rádiu Retro zazní i semaforské záznamy | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

„Od roku 2013, kdy jsme Rádio Retro jakožto digitální stream Českého rozhlasu spustili, jsme posluchačům nabídli bezmála třicet tematických vydání s mnoha stovkami historických zvukových dokumentů,“ rekapituluje ředitel Programu Ondřej Nováček.

Měl jsem pocit, že to i těm umělcům přišlo vhod, říká Martyn Starý o sérii online koncertů

Číst článek

„V posledních dnech média reagují na náhlou změnu našeho životního rytmu a my v tom nezůstáváme pozadu. Namísto jediného společného jmenovatele archivních pořadů však pro tuhle dobu nabídneme pestrý výběr legendárních nahrávek nejrůznějších stylů a žánrů, kterou navíc budeme častěji občerstvovat,“ uvedl.

Po týdnech opakování programu Pocta H+Z oceněného jako audiopočin roku 2019 Cenou Hanzelky a Zikmunda, se od půlnoci z pondělí na úterý objeví v digitálním éteru postupně čím dál více zábavy a legendárních jmen nebo titulů.

„Zdaleka však ne jen pro tak řečené seniory. Vysílání koncipujeme jako program pro posluchače zvídavého, vnímavého, připraveného sledovat rádio sice třeba jako příposlech k nějaké činnosti, ale současně s vysokou mírou pozornosti“ uvažuje dramaturg Tomáš Černý. „Takoví lidé – jak vím za léta z posluchačských dopisů – se najdou v každé generaci a nejde o vlastnost spojenou s věkem. Více času tráveného teď doma jde navíc takovému poslouchání doslova naproti.“

Rozhovory s osobnostmi

S jistou nadsázkou se dá říci, že s ohledem na stávající situaci se hodí začít výběrem z někdejšího seriálu Vladimíra Bernáška „Všichni jsou doma“, ve kterém dlouholetý redaktor neděli co neděli na stanici Praha kolem roku 2000 navštěvoval populární osobnosti a povídal si i s jejich partnery a dětmi. Hana Gregorová, Radoslav Brzobohatý starší a mladší, Věra Galatíková a Ladislav Frej, rodinný klan Brouskových, Matuškovi, Helena a Jiří Růžičkovi.

Později vám Aleš Cibulka nabídne nahrávky s hlasy prvorepublikových filmových hvězd, které vystupovaly v rozhlase třeba v šedesátých letech i později. Se svou nabídkou reportáží a pásem se ozvali kolegové z regionálních rozhlasových studií. Pořady Apetýt, Host do domu nebo záznamy někdejších přímých přenosů o moravských tradicích nabídne Dagmar Misařová z Ostravy. Nálada se prolíná s poznáním a vědomím, že bavit znamená hlavně zabavit, ne jen pobavit.

Naladit si tento program můžete na webu Českého rozhlasu, v mobilním telefonu v aplikaci mujrozhlas nebo na digitálním rádiu v síti DAB+, která aktuálně pokrývá 80% populace v ČR.

Ondřej Nováček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme