Člen síně slávy i držitel šlechtického titulu. Bubeník Beatles Ringo Starr slaví 80. narozeniny

Osmdesáté narozeniny v úterý slaví Richard Starkey, bubeník slavných Beatles známější pod pseudonymem Ringo Starr. Jubileum oslaví online koncertem, ve kterém chce spolu s dalšími hudebníky podpořit hnutí Black Lives Matter, který bojuje proti rasismu. A má být v duchu Starrova dlouholetého životního motta.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peace and Love - Mír a lásku, hlásá Ringo Starr už dlouhá desetiletí. Hudebník, vlastním jménem Richard Starkey, se proslavil v 60. letech jako bubeník jedné z nejslavnějších populárních skupin všech dob.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bubeník Beatles Ringo Starr slaví 80. narozeniny. Více si poslechněte v reportáži Zdeňka Nováka

Kromě toho, že v Beatles seděl za bicími, se podílel i na tvorbě a zpravidla na každém albu aspoň v jedné písni zpíval hlavní hlas, jako například u Yellow Submarine.

Některé písničky zároveň dostaly jméno po jeho oblíbených slovních obratech - Hard Day's Night nebo Tomorrow Never Knows. V 70. letech se stejně jako ostatní členové Beatles dal na sólovou dráhu, kolegům Johnu Lennonovi a Georgi Harrisonovi na jejich projektech bubnoval.

Kromě hudby se celý život angažoval i v dobročinných aktivitách a zahrál si rovněž ve více než čtyřech desítkách filmů. Zdaleka nejvíc se ale proslavil jako jeden z nejvlivnějších bubeníků - podle časopisu Rolling Stone dokonce patří do pětice těch historicky nejlepších.

Čtyřdenní rádio i klip k písni Here Comes The Sun. Deska Abbey Road od Beatles slaví 50 let od vydání

Číst článek

Sbíral ale i oficiální ocenění. V rock'n'rollové síni slávy je dokonce dvakrát - nejdřív jako člen Beatles, posledních pět let i díky své sólo kariéře.

Dočkal se i královského ocenění. „Je to pro mě uznání za to, co jsme dokázali v hudbě i v životě. Kdysi jsme byli čtyři a užili si spoustu legrace. Teď se tady cítím trochu nejistě takhle sám,“ přiznal se sir Richard Starkey, když ho v roce 2018 britský princ William povýšil do šlechtického stavu.

Osmdesáté narozeniny oslaví koncertem přes internet. Na dálku s ním budou hrát jediný další žijící „brouk“ Paul McCartney, Sheryl Crow či Ben Harper. Společně chtějí podpořit boj proti rasismu a výtěžek akce věnovat na charitu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme