Zemřel Rjúíči Sakamoto, autor oscarového soundtracku k filmu Poslední císař. Bylo mu 71 let

Ve věku 71 let zemřel japonský hudebník Rjúiči Sakamoto, který získal Oscara za hudbu k filmu Poslední císař. Oznámila to japonská nahrávací společnost Avex, podle které Sakamoto zemřel již 28. března.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel oscarový skladatel Rjúiči Sakamoto

Zemřel oscarový skladatel Rjúiči Sakamoto | Zdroj: Reuters

Sakamoto se v posledních letech léčil s rakovinou. Byl jedním ze zakladatelů a klávesistou průkopnické skupiny elektronické hudby Yellow Magic Orchestra. Několikrát byl také nominován na cenu Grammy.

Kromě filmu Poslední císař složil hudbu k dalším více než 30 filmům. Prvním byl film Veselé Vánoce, pane Lawrenci, dále mimo jiné Malý Buddha, Femme Fatale či REVENANT: Zmrtvýchvstání. Ve filmech Veselé Vánoce, pane Lawrenci a Poslední císař si i zahrál.

Sakamoto byl bojovníkem proti jaderné energii a ekologickým aktivistou. V roce 2014 se léčil s rakovinou krku. Z té se vyléčil, ale v lednu 2021 na svých internetových stránkách oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina konečníku, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme