'Démonické zamoření', bijí slovenští radní na poplach kvůli metalovému festivalu. Povolali exorcistu

Švédská death metalová skupina Arch Enemy: hlavní hvězda letošního Rocku pod Kameňom, která podle exorcity Degra nabádá k "zaprodání duše ďáblu". | Foto: Arch Enemy | Zdroj: Facebook

Hrozí slovenské Snině démonické zamoření? Dva tamní radní varují, že ano. Původcem ďábelského sémě má být hudební festival Rock pod Kameňom, který Snina hostí. Kvůli "propagaci pekla" a "výzvám k zaprodání duše zlu" chtějí oba radní, aby se město od festivalu veřejně distancovalo. Svůj požadavek doložili posudkem od exorcisty.

Snina / Slovensko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební festival Rock pod Kameňom baví Slováky už patnáct let. Tento rok spojil jméno s dalším významným číslem: 700 lety. Ty letos uplynuly od první písemné zmínky o Snině, městě na samém východě Slovenska, které festival už po několikáté hostí.

Ani jedno z těch čísel však není důvodem, proč se o festivalu hojně píše už měsíc před jeho začátkem. Pozornost na něj strhla dvojice sninských radních Ján Čop a Peter Vološin: požadují totiž, aby se městské zastupitelstvo od Rocku pod Kameňom veřejně distancovalo a bylo jako partner vymazáno z veškerých propagačních materiálů k festivalu. Tento návrh na usnesení také oba zastupitelé za KDH (Křesťanskodemokratické hnutí) předložili radě ke schválení.

Varují tak před nebezpečím, které Rock pod Kameňom pro své diváky i samotnou Sninu představuje, vysvětlili Čop s Vološinem. S vystupujícími kapelami do města přicházejí touha po zle a temnotě, kult mrtvých a pobídky ke smlouvě s ďáblem, což je třeba rázně odmítnout, napsali radní.

Infikované informace

Trnem v oku jsou jim především dvě skandinávské metalové skupiny: švédští Arch Enemy a Amorphis. Kvůli jejich tvorbě se Čop s Vološinem už před časem obrátili na slovenského teologa a exorcistu Imricha Degra. Ten svůj dubnový verdikt založil na textové analýze dostupných textů k písním obou kapel a došel k závěru, že křesťanům nedoporučuje ani poslech desek, ani účast na koncertech.

Open Air Festival Trutnov na louce u Hrádečku nebude. Pořadatelé musí hledat nové místo

Číst článek

"Texty mluví o temnotě, ďáblovi, pekle, zatracení, nenávisti, cynismu, zoufalství, beznaději, vzpouře, pomstě, devastaci, sebevraždě, chaosu, anarchii, násilí, rituální smrti, výsměchu Bohu, Ježíši Kristu a jeho oběti na kříži, zpochybňují sílu modlitby, nabádají k uzavření smlouvy s ďáblem, k zaprodání duše," vypočetl Degro ve svém posudku.  

Život v Bohu čili "angažované křesťanství" je v přímém rozporu s hudbou, která se vůči Bohu rouhá a vysmívá se jeho morálním principům, míní teolog. Takové "infikované informace" mohou mít na posluchače zhoubný vliv, pronikají totiž do jeho podvědomí, kde mohou vyvolat démonické "zamoření", varuje Degro.

"Je pravda, že ne všichni 'metalisti' věří v přítomnost démonů, i když o nich zpívají. V takových případech nemusí ďábel manifestovat svoji přítomnost, ale může konat ve skrytu v životech interpretů i posluchačů," uzavírá slovenský exorcista. 

"Nedoporučuji křesťanům poslech diskografie uvedených kapel ani účast na jejich koncertech," napsal teolog Imrich Degro o metalových kapelách Arch Enemy a Amorphis. Zdůvodnění viz výše. | Foto: Repro Imrich Degro

Pochybné kapely překročily hranici

METAL, NEBO SATANISMUS?

  • Obdobným problémům na Slovensku čelil např. festival Goothom, proti němuž vytáhli politici a aktivisté ve městě Nová Baňa. "Čtyři roky nebyl s festivalem žádný problém. Pak přišly volby, ale nevěděli, co lidem nabídnout, neměli agendu, tak začali tvrdit, že podporujeme satanismus," popsal Denníku N šéf festivalu Peter Beťko. Organizátorům anonymové spílali do kacířů, vyhrožovali upálením. Nakonec se festival musel přestěhovat.
  • Nařčení ze "satanismu" se nevyhýbají ani tuzemským akcím.Jak loni na podzim informoval iROZHLAS.cz , plánovaný koncert blackmetalových kapel Törr a Root ve Valašských Kloboukách byl "po vzájemné dohodě" zrušen.

Jeho posudek Čop s Vološinem připojili ke svému návrhu. "Potvrdilo se," dokládají jím, "že na tomto festivalu vystoupí kapely, které se vysmívají Bohu, Ježíši Kristu a jeho oběti na kříži, a naopak propagují temnotu, ďábla, peklo, kult mrtvých, touhu po zle, nabádají k uzavření smlouvy s ďáblem atd., to znamená, že se řadí k satanistickým kapelám."

Město Snina přitom organizátorům festivalu vypomohlo dotací ve výši 36 tisíc eur, připomněl Denník N. "Tento festival vnímáme jako jednu z akcí, která by měla přispět k zviditelnění města i z pohledu rozvoje cestovního ruchu a turismu," vysvětlil pro slovenský list primátor Sniny Štefan Milovčík (nezávislý).

"Uvědomujeme si, že finanční prostředky už byly vyplacené organizátorovi, ale když zazněla veřejná podpora tohoto podniku i s pochybnými kapelami, ať teď zazní 'aspoň' veřejné distancování od tohoto festivalu," žádají Čop s Vološinem. "Všichni, nejen křesťané, bychom se měli konfrontovat s otázkou, co z nás dělá lidi, co našemu městu prospívá (...) a co už škodí, kde leží hranice, kterou v žádném případě nepřekročíme. Podle nás minimálně tento ročník festivalu je už překročením této hranice," uvedli.

Radní Ján Čop a Peter Vološin vysvětlují, proč se má město Snina veřejně zřeknout festivalu Rock pod Kameňom. | Foto: Ján Čop, Peter Vološin

K věci už se vyjádřili také místní duchovní v čele se správcem farnosti Snina Allanem Tomášem. Kvůli údajnému satanismu odrazují věřící od návštěvy festivalu a vybízejí k "pokání, modlitbě a půstu", aby se zabránilo "šíření zla". Kněží také apelují na organizátora festivalu, aby v budoucnosti lustroval texty pozvaných kapel. "Naší prioritou je budovat ve městě pokoj a porozumění," prohlásili.

Respektuji, nesouhlasím

Sám organizátor Rocku pod Kameňom Marián Križánek ovšem tvrdí, že s festivalem nikdy dřív nebyly problémy. "Návrh zastupitelů, aby se město od festivalu distancovalo, respektuju jako názor, ale nesouhlasím s ním," řekl pro Denník N. "Dokud se do toho nezapojili jistí radní, církev se proti festivalu nikdy neangažovala."

Logo festivalu. | Foto: Rock pod Kameňom

Posteskl si také, že rozruch kolem festivalu vyvolal ve Snině nepříjemnou atmosféru. "Je tu hodně pomluv. Je to dost náročné," uvedl Križánek. Mrzí ho prý, že se neveselé a temné texty automaticky spojují se satanismem.

"Skupina Arch Enemy, která je pro ně největším trnem v oku, je deathmetalové světová špička. Ano, mají pochmurné texty, ale zpívají o životním prostředí, o korupci. Jejich zpěvačka Alissa White-Gluz je veganka, polovina kapely jsou vegetariáni, nenávidí zabíjení zvířat, jsou ochránci přírody," připomněl.

V to, že se do Sniny vrátí klid, doufá i primátor Milovčík. Jak se k iniciativě Čopa a Vološina postaví, je podle něj na každém zastupiteli. On sám by prý rád, aby ustala nedorozumění, která narušují "dobré vztahy mezi obyvateli města bez ohledu na jejich náboženské či jiné přesvědčení". 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme