Rozhlasoví symfonici zahájí novou sérii koncertů s žákem Leonarda Bernsteina

Symfonický orchestr Českého rozhlasu 1. října otevře novou sérii abonentních koncertů. Pro tento večer se dramaturgie inspirovala 100. výročím narození amerického dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina. Zahajovací koncert bude dirigovat John Axelrod, který byl od svých 16 let Bernsteinovým žákem. Koncert s podtitulem Slavnostně s Bernsteinem a Mahlerem a s ním přímý přenos stanice Vltava začíná v 19.30.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symfonický orchestr Českého rozhlasu | Foto: Petr Horník | Zdroj: Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Axelrod absolvoval Harvardskou univerzitu a později Petrohradskou univerzitu. Kromě Bernsteina se vzdělával také u ruského dirigenta Ilji Musina. V současnosti působí jako umělecký, hudební a generální ředitel Královského symfonického orchestru v Seville.

Plachetka s manželkou nahráli album z oper Smetany a Dvořáka. ‚Trvalo to déle, než kdybych točil Mozarta‘

Číst článek

„Denně jsme se potkávali, denně jsme pracovali. Vždycky vybral z knihovny nějakou partituru, společně jsme ji analyzovali, přehrávali vybrané pasáže a k tomu jsem si vyslechl několik poutavých příběhů spojených s příslušnou skladbou. Tohle vzdělávání dalece předčilo jakoukoli konzervatoř,“ říká Axelrod o svém studiu u „Lennyho“ Bernsteina v rozhovoru pro Český rozhlas.

V minulosti dále působil na pozici hlavního hostujícího dirigenta Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, hudebního ředitele Orchestre national des Pays de la Loire nebo Lucernského symfonického orchestru a divadla.

Ideální hlas

V první části večera zazní Chichesterské žalmy, druhá je zadána pro Mahlerovu 4 symfonii G dur. Oba sopránové party přednese izraelská pěvkyně Chen Reissová.

„Její hlas je po všech stránkách ideální, zejména pro Mahlerovu Čtvrtou, a její vystupování je elegantní a inspirativní stejně tak jako její andělská krása. Máme velké štěstí, že s námi vystoupí,“ prohlásil o Reissové Axelrod.

Sopranistka Reissová ztvárnila hlavní role v představeních nejproslulejších operních domů, například ve Vídeňské státní opeře. Vystupovala s Vídeňskou filharmonií nebo Royal Concertgebouw Orchestra. V prosinci 2014 byla pozvána, aby zazpívala papeži Františkovi při vánoční mši.

Hodinu před začátkem koncertu, tedy od 18.30, se v Západním salonku v 1. patře Rudolfina uskuteční setkání s dirigentem Johnem Axelrodem. Provází muzikoložka Eva Hazdrová-Kopecká. Vstup je volný pro abonenty a držitele vstupenek na tento koncert.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme