Chorvatsko 0:0 Brazílie

Pod taktovkou Wayna Marshalla uvedou rozhlasoví symfonici koncertní verzi Gershwinovy opery Porgy a Bess

Kdo by neznal Summertime? Populární píseň se poprvé objevila ve 30. letech minulého století v opeře Porgy a Bess, jejímž autorem je mimořádně úspěšný americký skladatel George Gershwin. Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) tuto operu uvede 16. února v pražském Rudolfinu. Rozhlasové symfoniky povede britský dirigent, klavírista a varhaník Wayne Marshall, jenž se specializuje na symfonickou hudbu na pomezí klasiky a jazzu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dirigent a klavírista Wayne Marshall | Foto: Charlie Best | Zdroj: Český rozhlas

Dnes se jedná o klasickou a snad nejhranější americkou operu, která dokazuje, že z kombinace jazzu a evropské operní tradice může vzniknout mimořádně silné a mnohovrstevnaté dílo. Přitom když ji Gershwin v roce 1935 napsal, nedočkal se velkého úspěchu či radosti.

Šéfdirigenta rozhlasových symfoniků čeká inaugurační koncert, v Rudolfinu zazní Janáček i Strauss

Číst článek

Důvodem mohl být sociálně citlivý námět i fakt, že dílo počítá s obsazením černošských operně školených zpěváků, což bylo v té době revoluční. V současnosti na příběhu o lásce žebráka Porgyho k Bess ve slumech Charlestonu nenacházíme nic kontroverzního.

Zmiňovaná píseň Summertime zlidověla a stejně jako další písně z opery si našla místo mezi jazzovými standardy.

Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní zkrácená, osmdesátiminutová koncertní verze opery. Kromě Marshalla se k SOČR připojí také Pražský filharmonický sbor a čtveřice vynikajících sólistů. Marshall navíc v úvodu vystoupí i jako sólový klavírista.

Jedinečný zvuk

„Můj zájem o americkou hudbu začal v době, kdy mi bylo asi osm let a náhodně jsem v rádiu zaslechl Gershwinův Koncert pro klavír a orchestr F dur. Ta skladba mne úplně fascinovala, protože jsem nikdy předtím něco tak úžasného neslyšel! Sám pro sebe jsem si už tehdy řekl: tohle bych se chtěl naučit taky,“ řekl časopisu Hudební rozhledy.

Wayne Marshall zahraje úvodní klavírní sólo | Foto: Charles Best | Zdroj: Český rozhlas

„Velkým podnětem pro mé studium hudby Georga Gershwina byly jeho muzikály z produkce studia Metro Goldwyn Meyer. Zvuk orchestru v těch filmech byl zkrátka jedinečný! Kdykoliv pracuji s orchestry celého světa na nastudování některé z Gershwinových skladeb, vždy mám ten zvuk na paměti a snažím se svůj pocit z něj předat i hráčům,“ uvedl dále.

S operou Porgy a Bess se Marshall poprvé setkal v roce 1986 na festivalu v Glyndebourne, kde kromě role korepetitora také ztvárnil postavu Jasba Browna, který zahraje v předehře klavírní sólo, ale ve zbytku díla se už neobjeví. A tuto roli si zopakuje v Praze.

Marshall a Česko

„Do Prahy přivážím Porgyho a Bess v úpravě pro orchestr, sbor a čtyři sólisty, konkrétně dva ženské a dva mužské hlasy. Dámy – Angela Renee Simpson a Indira Mahajan – budou zpívat party Bess, Sereny a Clary, a pánové – Kevin Short a Ronald Samm – party Porgyho, Crowna a Sporting Lifea,“ vysvětlil a dodal, že vystoupení v Česku si vždy užije.

„Obdivuji Dvořákovu síň Rudolfina, obdivuji skutečnost, jak významnou roli u vás klasická hudba hraje. V mnoha kostelích jsou například nádherné varhany a pro mne je čest, kdykoliv si na ně mohu zahrát,“ zakončil.

Setkání s dirigentem Waynem Marshallem se uskuteční 16. února v 18 hodin ve Dvořákově síni.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme