Spirituál kvintet se po šedesáti letech loučí. V pražské Lucerně odehraje poslední koncert

Naposledy po šedesáti letech existence vystoupí ve středu večer v pražské Lucerně folková kapela Spirituál kvintet. Ukončí tak sérii 16 koncertů, na kterých se loučila se svými fanoušky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert skupiny Spirituál kvintet v pražské Lucerně | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Téměř pokaždé vyprodaná Lucerna, ovace ve stoje a společný zpěv s kapelou. Tak vypadala série podzimních rozlučkových koncertů Spirituál kvintetu, který už loni oznámil, že končí. Za sebou má více než 10 tisíc koncertů a zhruba 25 desek.

Je první kapelou, která v roce 1960 otevřela éru československého folku. „Byli jsme první domácí folková kapela, ale v té době bylo slovo folk v češtině neznámé. Spirituály byly vnímány jako repertoár blízký afroamerickým impulzům, a tak jsme byli prostě přiřazováni k jazzu,“ vzpomínal Jiří Tichota, který stál na podzim 1960 u zrodu kapely.

V době komunistického režimu ale několikrát bojovala se zákazy. Třeba po vystoupení pro studenty evangelické teologické fakulty, při kterém se v lednu 1971 vzpomínalo na Jana Palacha.

V listopadu 1989 pak zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu. O rok později si s ním zazpívali dva prezidenti – George Bush starší a Václav Havel. Kapela hrála třeba také pro prezidenta Billa Clintona.

Během šesti dekád prošla kapelou řada známých muzikantů – od Karla Zicha přes bratry Nedvědovy až po Irenu Budweiserovou. Jediným, kdo ve Spirituál kvintetu působil celou dobu, je právě jeho kapelník Tichota.

K nejznámějším písničkám Spirituál kvintetu patří skladba Jednou budem dál, původně We Shall Overcome zpěváka Petea Seegera. V repertoáru má skupina i další známé protestsongy jako Až se k nám právo vrátí nebo Za svou pravdou stát, její záběr je ale mnohem širší. Zpívá spirituály, gospely i vlastní tvorbu, kapela nahrála i moravské lidovky (například na albu Šibeničky) nebo řadu vánočních a renesančních písní.

Alžběta Havlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme